Powstał film o śp. Kornelu Morawieckim. Premier obejrzał go jako pierwszy

Premier Mateusz Morawiecki wziął dziś udział w zamkniętym, prapremierowym pokazie filmu dokumentalnego "Marzyciel" o swoim ojcu, Kornelu Morawieckim. Pokaz filmu odbył się we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia. Uczestniczyli w nim rodzina, przyjaciele oraz osoby związane z założycielem Solidarności Walczącej.

Śp. Kornel Morawiecki
Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Reżyser filmu, dziennikarz Marcin Bradke powiedział dziennikarzom, że dokument to opowieść o Kornelu Morawieckim jako "dobrym człowieku".

- W filmie jest oczywiście mowa o jego nieugiętej postawie w czasach komuny, o jego walce i o Solidarności Walczącej, ale to nie jest główny kierunek. Chciałem pokazać Kornela Morawieckiego jako ciepłego, wrażliwego człowieka, bo takiego go pamiętam

 - powiedział reżyser.

Dodał, że w filmie wykorzystano m.in. archiwalne nagrania TVP oraz zdjęcia z archiwum rodziny Morawieckich. Bradke podkreślił, że Kornel Morawiecki był "fantastycznym człowiekiem".

- Zrobił na mnie wielkie wrażenie, kiedy go przed laty poznałem

 - mówił.

Premiera filmu "Marzyciel" odbędzie się 8 marca w TVP Historia. Kornel Morawiecki zmarł 30 września 2019 roku po ciężkiej chorobie. Miał 78 lat. 


Kornel Morawiecki urodził się w 1941 roku, z wykształcenia był fizykiem. Zasłynął przede wszystkim jako założyciel i przewodniczący "Solidarności Walczącej", organizacji, której głównym hasłem było odzyskanie niepodległości. Był ojcem premiera Mateusza Morawieckiego.

W 1968 roku po raz pierwszy wystąpił przeciwko władzom PRL, uczestnicząc w wydarzeniach marcowych. W końcu lat 70. związał się z opozycją demokratyczną we Wrocławiu, był redaktorem drugoobiegowego "Biuletynu Dolnośląskiego". Po 1980 roku był działaczem "Solidarności" we Wrocławiu, a po wybuchu stanu wojennego ukrywał się.

W 1982 roku po rozłamie w podziemnej "Solidarności" stanął na czele "Solidarności Walczącej", która stała się najbardziej radykalną i bardzo mocno zakonspirowaną organizacją w latach 80, wydającą w podziemiu około 100 tytułów gazet i czasopism, realizującą audycje radiowe i organizującą demonstracje.

Kornel Morawiecki był przez lata 80. jednym z najbardziej poszukiwanych przez SB działaczem podziemia. Był też działaczem, któremu udało się najdłużej ukrywać - aresztowano go dopiero w listopadzie 1987. Ponieważ w tamtym czasie władze PRL nie chciały mieć więźniów politycznych, podstępem zmuszono Morawieckiego do wyjazdu za granicę.

Po kilku miesiącach potajemnie wrócił do kraju. Jako lider SW krytykował rozmowy Okrągłego Stołu, wzywał też do bojkotu kontraktowych wyborów 4 czerwca 1989. Jego ugrupowanie domagało się wtedy całkowicie wolnych wyborów.

Po 1990 roku stanął na czele Partii Wolności, krytycznie nastawionej do rzeczywistości III RP, m.in. do braku rozliczeń z komunizmem czy braku lustracji.

W 2010 roku startował w wyborach prezydenckich, a w 2015 roku został posłem, kandydując z list Kukiz'15. Był marszałkiem seniorem na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Kornel Morawiecki #Mateusz Morawiecki #Solidarność Walcząca

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo