Głośne "tak" dla reformy sądownictwa. Krajewski: Codziennie spotykam osoby, które mówią: "tak trzymać!"

Jarosław Krajewski / screen Telewizja Republika

  

Wczoraj około 20 tysięcy osób zebrało się pod Trybunałem Konstytucyjnym by dać wyraz poparcia dla reform wymiaru sprawiedliwości. - Każdego dnia na ulicach Warszawy spotykam osoby, które podchodzą do mnie i mówią: "Panie pośle, tak trzymać, liczę na to, że państwo się nie wycofacie" - mówił dzisiaj w programie "7x24" Jarosław Krajewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Tłumnie pod Trybunałem Konstytucyjnym zebrali się wczoraj manifestujący poparcie dla reformy sądownictwa. Według szacunków, w demonstracji "Obrońmy naszą suwerenność" organizowanej przez Kluby "Gazety Polskiej" oraz komitetu Suwerenni, wzięło udział około 20 tysięcy osób.

- Musimy doprowadzić ten marsz do końca, do mety i do zwycięstwa. Zebraliśmy się tutaj, żeby pokazać, że wrzucenie kartki do urny, to nie jest tylko nałożenie obowiązków na naszych przedstawicieli, ale to również przyjęcie obowiązków przez każdego głosującego

- mówił do zgromadzonych w alei Szucha Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ "Solidarność".

Dzisiaj w programie Katarzyny Gójskiej "7x24" poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Krajewski mówił, że z przejawami społecznego poparcia dla zmian w sądownictwie spotyka się niemal codziennie.

- Każdego dnia na ulicach Warszawy spotykam osoby, które podchodzą do mnie i mówią: "Panie pośle, tak trzymać, liczę na to, że państwo się nie wycofacie. Liczymy, że ten opór, który jest ze strony albo partii opozycyjnych albo niektórych sędziów, nie będzie robił na państwu wrażenia. Z jednego powodu - mamy dziś bardzo duże oczekiwanie, co do niezbędnej kontynuacji reformy wymiaru sprawiedliwości"

- powiedział polityk.

- My zapowiadaliśmy naprawę wymiaru sprawiedliwości zarówno w 2015 roku, jak i w roku 2019. To poparcie udzielone w ostatnich wyborach parlamentarnych gwarantuje, że PiS, Zjednoczona Prawica ma dzisiaj mandat społeczny do tego, by kontynuować reformy, które rozpoczęliśmy w poprzedniej kadencji - zarówno te dotyczące Sądu Najwyższego, KRS, czy połączenia funkcji prokuratora generalnego z urzędem ministra sprawiedliwości. Zdajemy sobie sprawę z tego, że niezbędne są rozwiązania prawne, powodujące usprawnienie całego procesu dotyczącego polskiego sądownictwa tak, by obywatele, Polacy, mieli poczucie, że terminy rozpatrywania spraw w sądach uległy skróceniu. To z mojej perspektywy niezbędne. Gdy spojrzymy do programów PiS, to możemy zauważyć, że od samego początku Prawo i Sprawiedliwość wskazywało na to, że wymiar sprawiedliwości nie uległ takim zmianom jak inne dziedziny życia publicznego po 1989 r. i było to ogromne zaniedbanie prawie 30 lat - kontynuował.

- Jako PiS jesteśmy zdeterminowani do tego, by kontynuować te zmiany i chciałbym zapewnić naszych słuchaczy i widzów, że tutaj - oczywiście zdajemy sobie sprawę z konieczności prowadzenia dialogu i taki dialog będziemy prowadzić - naszym celem jest naprawa wymiaru sprawiedliwości i z tej drogi nie możemy zejść. To obiecaliśmy Polakom i to będziemy czynić

- zadeklarował Krajewski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


NATO wchodzi do gry. Ma koordynować działania państw w walce z pandemią

zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO dali dziś mandat głównemu dowódcy wojskowemu Sojuszu do koordynowania działań w walce z koronawirusem. Chodzi m.in. o zbieranie informacji dotyczących wolnych miejsc w szpitalach, a także o nadwyżkach sprzętu.

- Poprzez centrum koordynacji NATO mobilizujemy teraz więcej wsparcia. Daliśmy zadanie naszemu naczelnemu dowódcy, by zidentyfikował, gdzie są jakieś nadwyżki, gdzie jest sprzęt, dostępne zdolności, które mogą być wykorzystane, by wesprzeć inne kraje w Sojuszu

- powiedział podczas telekonferencji prasowej w Brukseli sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

Przyznał, że wszystkie kraje są dotknięte kryzysem i wszystkie potrzebują sprzętu, czy miejsc w szpitalach ale - jak podkreślił - niektóre państwa mają więcej możliwości niż inne. Zwrócił przy tym uwagę, że nie wszystkie kraje będą miały szczyt pandemii w tym samym czasie. A to umożliwia przesuwanie pewnych zasobów. Przykładem może być przetransportowanie przez Luftwaffe chorych z przeciążonych włoskich szpitali do Niemiec. Sojusz we współpracy z Eurocontrolem ma pracować nad uproszczeniem procedur dotyczących takich operacji.

- NATO zostało stworzone, aby radzić sobie z kryzysami. Możemy pomóc, a nasz Sojusz odgrywa swoją rolę

- zaznaczył Stoltenberg. Koordynacja działań w obliczu pandemii to jedno z ustaleń ministrów spraw zagranicznych państw NATO, którzy po raz pierwszy w historii naradzali się za pomocą zabezpieczonego łącza wideo. Z Polski w wirtualnym spotkaniu wziął udział szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Działaniami, które mają być odpowiedzią na pandemię koronawirusa ma się zająć naczelny dowódca sojuszniczy w Europie (SACEUR) generał Tod D. Wolters. NATO już teraz umożliwia dostarczanie drogą powietrzną sprzętu medycznego, udostępniania namioty szpitalne czy żołnierzy do odkażania przestrzeni i wzmacniania posterunków granicznych.

[polecam:https://niezalezna.pl/320242-pandemia-to-nie-jedyne-wyzwanie-stoltenberg-blisko-granic-nato-znaczace-aktywnosci-militarne-rosji]

- Jestem wdzięczny za dalsze oferty pomocy, które dziś złożyli sojusznicy z NATO, oraz za znaczące wsparcie, które już zapewnili - oznajmił sekretarz generalny wskazując, że chodzi o transport powietrzny środków medycznych, zapewnienie personelu medycznego i wykorzystanie innowacyjnych technologii do walki z Covid-19.

Stoltenberg podkreślił, że głównym zadaniem NATO pozostaje ochrona prawie 1 mld obywateli państw, które należą do Sojuszu. Zapewnił, że zdolność NATO do prowadzenia operacji nie została podważona przez epidemię.

Poza odpowiedzią na rozprzestrzenianie się koronawirusa ministrowie zajmowali się też Irakiem oraz Afganistanem. Szefowie dyplomacji zgodzili się m.in. na wzmocnienie misji szkoleniowej w Iraku. Chodzi o szkolenie i edukację podoficerów, inżynierów i policji federalnej.

[polecam:https://niezalezna.pl/319955-jest-zespol-ds-reformy-nato]

NATO uruchomiło ponadto proces refleksji nad wzmocnieniem swojego wymiaru politycznego. Polskę w powołanej do tego grupie ekspertów, wybranej przez sekretarza generalnego i składającej się z 10 przedstawicieli państw sojuszniczych, reprezentuje posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga (PiS).

Stoltenberg zaznaczył, że trzeba się przyglądać długoterminowym konsekwencjom obecnej sytuacji i temu, jak się przygotować na kolejne kryzysy, bo - jak zauważył - są one nieuniknione. - Jest oczywiste, że państwa Sojuszu mają pracę domową do odrobienia. Jako Sojuszu musimy przejść przez nasze wytyczne dotyczące odporności, poprawić ją i wyciągnąć wnioski z tego kryzysu, by być lepiej przygotowanym na kolejne - zaznaczył sekretarz generalny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts