Głośne "tak" dla reformy sądownictwa. Krajewski: Codziennie spotykam osoby, które mówią: "tak trzymać!"

Jarosław Krajewski / screen Telewizja Republika

  

Wczoraj około 20 tysięcy osób zebrało się pod Trybunałem Konstytucyjnym by dać wyraz poparcia dla reform wymiaru sprawiedliwości. - Każdego dnia na ulicach Warszawy spotykam osoby, które podchodzą do mnie i mówią: "Panie pośle, tak trzymać, liczę na to, że państwo się nie wycofacie" - mówił dzisiaj w programie "7x24" Jarosław Krajewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Tłumnie pod Trybunałem Konstytucyjnym zebrali się wczoraj manifestujący poparcie dla reformy sądownictwa. Według szacunków, w demonstracji "Obrońmy naszą suwerenność" organizowanej przez Kluby "Gazety Polskiej" oraz komitetu Suwerenni, wzięło udział około 20 tysięcy osób.

- Musimy doprowadzić ten marsz do końca, do mety i do zwycięstwa. Zebraliśmy się tutaj, żeby pokazać, że wrzucenie kartki do urny, to nie jest tylko nałożenie obowiązków na naszych przedstawicieli, ale to również przyjęcie obowiązków przez każdego głosującego

- mówił do zgromadzonych w alei Szucha Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ "Solidarność".

Dzisiaj w programie Katarzyny Gójskiej "7x24" poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Krajewski mówił, że z przejawami społecznego poparcia dla zmian w sądownictwie spotyka się niemal codziennie.

- Każdego dnia na ulicach Warszawy spotykam osoby, które podchodzą do mnie i mówią: "Panie pośle, tak trzymać, liczę na to, że państwo się nie wycofacie. Liczymy, że ten opór, który jest ze strony albo partii opozycyjnych albo niektórych sędziów, nie będzie robił na państwu wrażenia. Z jednego powodu - mamy dziś bardzo duże oczekiwanie, co do niezbędnej kontynuacji reformy wymiaru sprawiedliwości"

- powiedział polityk.

- My zapowiadaliśmy naprawę wymiaru sprawiedliwości zarówno w 2015 roku, jak i w roku 2019. To poparcie udzielone w ostatnich wyborach parlamentarnych gwarantuje, że PiS, Zjednoczona Prawica ma dzisiaj mandat społeczny do tego, by kontynuować reformy, które rozpoczęliśmy w poprzedniej kadencji - zarówno te dotyczące Sądu Najwyższego, KRS, czy połączenia funkcji prokuratora generalnego z urzędem ministra sprawiedliwości. Zdajemy sobie sprawę z tego, że niezbędne są rozwiązania prawne, powodujące usprawnienie całego procesu dotyczącego polskiego sądownictwa tak, by obywatele, Polacy, mieli poczucie, że terminy rozpatrywania spraw w sądach uległy skróceniu. To z mojej perspektywy niezbędne. Gdy spojrzymy do programów PiS, to możemy zauważyć, że od samego początku Prawo i Sprawiedliwość wskazywało na to, że wymiar sprawiedliwości nie uległ takim zmianom jak inne dziedziny życia publicznego po 1989 r. i było to ogromne zaniedbanie prawie 30 lat - kontynuował.

- Jako PiS jesteśmy zdeterminowani do tego, by kontynuować te zmiany i chciałbym zapewnić naszych słuchaczy i widzów, że tutaj - oczywiście zdajemy sobie sprawę z konieczności prowadzenia dialogu i taki dialog będziemy prowadzić - naszym celem jest naprawa wymiaru sprawiedliwości i z tej drogi nie możemy zejść. To obiecaliśmy Polakom i to będziemy czynić

- zadeklarował Krajewski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Antysemicki skandal na karnawale w belgijskim Aalst. Komitet Żydów Amerykańskich apeluje do KE

/ https://www.youtube.com/watch?v=oC1eLezT508

  

Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) zwrócił się do Unii Europejskiej o przyjrzenie się wydarzeniom na karnawale w belgijskim Aalst, na którym zaprezentowano Żydów w karykaturalny sposób. Zdaniem przewodniczącego AJC Daniela Schwammenthala Komisja Europejska powinna wszcząć procedurę art. 7 traktatu, "ponieważ władze nie zrobiły nic, by zakazać antysemickich kostiumów".

Dzisiaj Komisja Europejska skrytykowała tegoroczny festiwal karnawałowy w belgijskim Aalst, zarzucając mu antysemityzm. Podobne oskarżenia oraz falę międzynarodowych protestów słynna zabawa wywołała również w zeszłym roku.

Komitet Żydów Amerykańskich zwrócił się również do Komisji Europejskiej o zbadanie, czy z tego powodu można wszcząć przeciwko Belgii procedurę na podstawie art. 7 unijnego traktatu, który dotyczy ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości UE.

„W tym haniebnym momencie wszyscy spoglądają na Belgię. Ponieważ władze flamandzkie i federalne odmówiły powstrzymania karykaturalnego okazywania antysemickiej nienawiści, a w niektórych przypadkach je poparły, Unia Europejska powinna natychmiast rozpocząć dochodzenie”

- przekazał w oświadczeniu przewodniczący AJC Daniel Schwammenthal, cytowany przez flamandzką telewizję VRT.

Dodał, że KE powinna wszcząć procedurę art. 7 traktatu, "ponieważ władze nie zrobiły nic, by zakazać antysemickich kostiumów".

"Jest to wyraźnie sprzeczne z podstawowymi wartościami europejskimi, które zostały uformowane na podstawie nauk wyciągniętych z Holokaustu i II wojny światowej"

- zaznaczył Schwammenthal.

Oburzenie wyraziło też amerykańskie Muzeum Holokaustu (US Holocaust Memorial Museum).

"24 tys. Żydów, którzy mieszkali w Belgii, zginęło podczas Holokaustu. Dziś w Europie rośnie nieludzki antysemityzm. Wydarzenia takie jak karnawał w Aalst, które promują antysemityzm i mogą zachęcać do przemocy, muszą być potępione przez wszystkie grupy społeczne"

- napisało muzeum na Twitterze.

Rok temu festiwal został skrytykowany za karykaturalne figury ortodoksyjnych Żydów, umieszczone na workach pieniędzy. W tym roku krytykę wywołało pojawienie się na paradzie mężczyzn w chasydzkich futrzanych czapach i w kostiumach mrówek z napisami "narzekająca mrówka" (de klaugmier), co w języku niderlandzkim brzmi podobnie jak "Ściana Płaczu" (de Klaagmuur), znajdujące się w Jerozolimie najświętsze miejsce judaizmu.

Na karnawale pojawiły się też osoby przebrane w mundury Gestapo z czasów II wojny światowej.

Karnawał w Aalst jest jednym z najsłynniejszych tego typu wydarzeń w Europie, uznawanym za święto humoru i satyry. Podczas trzydniowego festiwalu, którego korzenie sięgają średniowiecza, wyśmiewani są politycy, przywódcy religijni oraz bogaci i sławni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts