Na pokładzie samolotu, który wystartował z Wuhan w niedzielę w nocy jest ponad 200 pasażerów, w większości lekarzy i organizatorów ewakuacji obywateli Zjednoczonego Królestwa z epicentrum koronawirusa. Ministerstwo informuje, że wśród pasażerów są też ewakuowani obywatele innych państw, ale nie podaje szczegółów.

W dwóch poprzednich rejsach organizowanych przez brytyjskie służby zagraniczne ewakuowano do Wielkiej Brytanii 121 osób. Wszyscy zostali objęci dwutygodniową kwarantanną w szpitalu w Milton Keynes pod Londynem.

W Wielkiej Brytanii potwierdzono trzy przypadki zakażenia koronawirusem. Jeszcze kilku brytyjczyków jest hospitalizowanych z tego powodu w innych krajach. Pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem wykryto we Francji - poinformowała w sobotę francuska minister zdrowia Agnes Buzyn. Wszyscy zainfekowani to obywatele brytyjscy, w tym gronie jest jedno dziecko.

Nowe przypadki infekcji Buzyn określiła jako "klaster", czyli zakażenia pochodzące od jednej osoby, którą jest obywatel brytyjski z miejscowości Contamines-Montjoie w Górnej Sabaudii, przebywający jakiś czas temu w Singapurze. Buzyn podkreśliła, że stan całej grupy jest dobry.Zamknięto dwie szkoły w pobliżu kurortu, gdzie pojawił się koronawirus

W niedzielę chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w całych Chinach w ciągu ostatnich 24 godzin wzrosła do 805 zaś łączna liczba zakażonych wzrosła do ponad 37 000 osób.

Epidemia rozprzestrzeniła się na około 30 krajów na całym świecie, w tym m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię i USA. Poza Chinami kontynentalnymi stwierdzono ponad 320 przypadków infekcji oraz dwa przypadki śmiertelne – na Filipinach i w Hongkongu.