Nowy rok - nowe wyzwania!

Wraz z nadejściem Nowego Roku,  stawiamy przed sobą wyzwania i  postanowienia. Często dotyczą one diety, aktywności fizycznej czy wdrożenia zasad zdrowego stylu życia. I dobrze, gdyż jak wskazują badania, zmiana stylu życia na nieco zdrowszy, pozwala zmniejszyć ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych nawet o 30%.

Jednakże może się zdarzyć tak, że dążąc do wyznaczonych celów, zapominamy o zdrowym rozsądku. Rezygnujemy absolutnie ze wszystkiego, co w naszym mniemaniu jest niezdrowie. Wykluczamy te elementy diety, które uznajemy za kaloryczne lub zapisujemy się na mordercze treningi na siłowni. Wszystko dla zdrowia, bo przecież ono jest najważniejsze i jak dobrze wiemy, bezcenne!

Jak podkreślają eksperci, w tym także specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia, podstawą zdrowego stylu życia jest zdrowa i prawidłowo zbilansowana dieta, która zawiera wszystkie produkty z wymienionych:
warzywa i owoce,
nasiona roślin strączkowych,
produkty zbożowe,
nabiał,
jaja,
mięso, ryby i owoce morza,
orzechy, nasiona i roślinne tłuszcze.

Rozsądek przede wszystkim

Gwałtowny i szybki spadek masy ciała, oznacza utratę przede wszystkim wody i masy mięśniowej. Diet wysoko restrykcyjnych także ciężko jest przestrzegać. To w konsekwencji może przyczynić się nie tylko do efektu jojo, pogorszenia nastroju czy spadku energii do życia, ale także do zaburzeń metabolicznych i niedoborów żywieniowych.

Zdrowy styl życia ze słodyczami?

Okazuje się, że to połączenie wcale nie jest niemożliwe! Wiele osób uważa, że zdrowy styl życia uniemożliwia jedzenie słodyczy. Tymczasem, jak się okazuje, na wszystko na co mamy ochotę, znajdzie się w diecie miejsce! Trzeba jednak mieć świadomość, jak często i na ile możemy sobie pozwolić.

Dobrym rozwiązaniem będą łakocie przygotowane samodzielnie, w domu. Komponując zdrowe, domowe desery warto korzystać z produktów spożywczych, które cechują się wysoką wartością odżywczą i zawierają wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy, składniki mineralne czy błonnik pokarmowy.

Każdego dnia należy dbać o przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia! Trzeba pamiętać, że oznacza to nie tylko dobrze zbilansowaną i zdrową dietę czy regularną aktywność fizyczną, ale taki model postępowania, który będzie dla nas przyjemny i możliwy do zaadaptowania. Zadowalające dla nas powinny być rozwiązania, które pozwolą nie tylko zgubić parę kilogramów, ale poprawią także nasz stan zdrowia i dadzą możliwość zachowania tych osiągnięć na dłuższy czas.