Co wiemy o... Polakach?

zdjęcie ilustracyjne / Anemone123/Pixabay

  

Oto najnowsze, sensacyjne dane, do których dotarliśmy! W Polsce mieszka… 21 539 Polaków. To nie #fakenews. To twarde i pewne informacje z portalu DANE.gov.pl.

Ręka w górę, kto się domyślił, że chodzi o nazwisko ? Na portalu DANE.gov.pl można szukać rodziny, znajomych czy ciekawostek.

Wróćmy jednak do Polaków. W naszym kraju mieszkają obecnie 10 942 kobiety i 10 597 mężczyzn noszących to dumne nazwisko. A jak nazywają się inni Polacy, którzy nie mają na nazwisko Polak?

TOP 10 najpopularniejszych nazwisk w Polsce:

1. Nowak – tak na nazwisko ma 203 980 osób,

2. Kowalska/Kowalski – nazywa się tak 137 981 Polaków,

3. Wiśniewska/Wiśniewski – to nazwisko, które nosi 109 896 osób,

4. Wójcik - 99 098 osób o tym nazwisku mieszka w naszym kraju,

5. Kowalczyk – to nazwisko 97 537 osób,

6. Kamińska/Kamiński – nazywa się tak 94 829 osób,

7. Lewandowska/Lewandowski – tak na nazwisko ma 92 903 osoby,

8. Zielińska/Zieliński – nazywa się tak 90 658 osób,

9. Szymańska/Szymański – takie nazwisko ma 88 381 osób,

10. Woźniak – 87 981 osób nosi takie nazwisko.

Poza tymi najpopularniejszymi, znajdziemy w niej ponad 290 tysięcy nazwisk z całego kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prof. Chazan znów pod ostrzałem. Jego sprawa trafi teraz do Strasburga

Prof. Bogdan Chazan / fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Śledztwo przeciwko prof. Bogdanowi Chazanowi, który kilka lat temu odmówił zamordowania nienarodzonego dziecka swojej pacjentki, zostanie wznowione. Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada, czy prawa kobiety poprzez odmówienie jej wykonania aborcji nie zostały złamane. Dziecko, które urodziła pacjentka, w wyniku licznych chorób zmarło niedługo po przyjściu na świat - informuje dzisiaj "Gazeta Polska Codziennie".

Sprawa dotyczy wydarzeń z 2014 r., kiedy to pacjentka warszawskiego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny chciała dokonać aborcji w 22. tygodniu ciąży. Podejrzewano, że jej dziecko urodzi się z licznymi wadami fizycznymi. Kierownikiem szpitala był wówczas prof. Bogdan Chazan. Odmówił on zamordowania dziecka pacjentki. Powołał się przy tym na zapisaną w polskim prawie tzw. klauzulę sumienia. Zdaniem lekarza nie należy bowiem pozbawiać człowieka życia z powodu jego stanu zdrowia. Prof. Chazan zapewnił kobiecie wsparcie i opiekę medyczną oraz polecił hospicjum, do którego mogłaby się udać po porodzie. Ostatecznie pacjentka urodziła dziecko. Ze względu na liczne choroby po kilku dniach zmarło. [polecam:https://niezalezna.pl/304535-profesor-chazan-zrezygnowal]

Sprawę nagłośniły wówczas lewicowe media. Prof. Chazanowi zarzucano nieudzielenie pomocy kobiecie, złamanie jej prawa do wolnego wyboru oraz niewykonanie aborcji pomimo wystarczającej ku temu przesłanki.

Przeciwko prof. Chazanowi zostało wszczęte śledztwo. W 2018 r. umorzyła je warszawska Prokuratura Okręgowa. Teraz sprawa zostanie ponownie rozpatrzona przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Prawnik Marcin Szwed z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka poinformował w poniedziałek na Twitterze, że skarżącą na prof. Chazana jest matka zmarłego dziecka.

CZYTAJ WIĘCEJ w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts