Najsmaczniejsze święto w roku. Międzynarodowy Dzień Pizzy!

zdjęcie ilustracyjne / Mynor Bejarano/Pixabay

  

W ciągu całego roku pojawia się wiele świąt i okazji, podczas których na stołach lądują różnorodne przysmaki. Każde przyjęcie, mniejsze i większe, wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. 9 lutego to jednak data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów.

Pizza jadana jest na całym świecie w najróżniejszych wariantach. Fenomen potrawy tkwi w jej prostocie – wystarczy właściwie wyrobione ciasto, aromatyczny sos i przyprawy oraz kilka dodatków, by uzyskać niepowtarzalny posiłek.

Codziennie na całym świecie sprzedawanych jest ok. 13 milionów pudełek pizzy. Najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest niezmiennie margherita (jeden z wariantów pizzy neapolitańskiej).

Swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza.

Dziś neapolitana chroniona jest certyfikatem TSG (ang. „świadectwo szczególnego charakteru”) wydawanym przez Komisję Europejską. Oznacza to, że tę odmianę włoskiego specjału przyrządzać można wyłącznie według ściśle określonej, tradycyjnej receptury.

Wśród smakoszy tej potrawy panuje przekonanie, że z pizzą jest jak z zespołem rockowym: liczy się doskonały skład i wyśmienite kawałki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Kalibi.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dwa miliardy na onkologię propozycją widmo? Wiceminister zdrowia obnażył narrację opozycji

/ wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński/ fot. Telewizja Republika

  

Gdyby opozycja przedstawiła jakieś konstruktywne rozwiązanie, być może możliwym byłoby przekazanie tych środków na onkologię. Jeśli jednak popatrzymy na dalsze prace legislacyjne, podnoszona alternatywa jest absolutnie fałszywa - ocenił w programie Telewizji Republika „W Punkt” wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, odnosząc się do blisko 2 mld zł rekompensaty dla mediów publicznych.

Sejm odrzucił w ubiegły czwartek sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Przed głosowaniem w Sejmie opozycja apelowała o to, by zaoszczędzone w ten sposób prawie 2 mld zł przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i walkę m.in. z chorobami nowotworowymi.

Jak ocenił gość red. Katarzyny Gójskiej, „podnoszona alternatywa „media publiczne albo walka z rakiem” jest absolutnie fałszywa”. - Nie znajduje ona odzwierciedlenia w żadnych dokumentach przedłożonych przez parlamentarzystów opozycji - wskazał wiceminister Cieszyński.

Polityk zwrócił uwagę na piątkowy blok głosowań, gdzie politycy opozycji w zgłoszonej poprawce gremialnie opowiedzieli się za przyznaniem 750 mln zł z budżetu państwa na media publiczne.

Jak pisaliśmy wczoraj na łamach naszego portalu, „w poprawce zaproponowano przeznaczenie z budżetu państwa dodatkowych środków dla mediów publicznych, celem zastąpienia obowiązku opłacania abonamentu za używanie odbiorników RTV”. Większością głosów posłów Prawa i Sprawiedliwości poprawkę odrzucono.

[polecam:https://niezalezna.pl/311414-hejtuja-pis-za-wsparcie-mediow-publicznych-a-sami-glosowali-za-prawie-miliardem-na-tvp-i-polskie-radio]

- To co najmniej rozdwojenie jaźni

- skwitował wiceminister Cieszyński.

- Nakłady na onkologię w Polsce systematycznie rosną. To blisko 50-procentowy wzrost w pierwszej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości. Według szacunków, na leczenie pacjentów chorych na raka, w tym roku przeznaczonych zostanie 11 mld zł - wskazał Cieszyński.

Podkreślił, że flagowym rozwiązaniem, pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy, jest Narodowa Strategia Onkologiczna. - Środki, które są w systemie, będą wydawane lepiej, z lepszymi skutkami dla pacjentów - dodał gość red. Gójskiej.

- Przykładem może być pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej. Funkcjonuje obecnie w dwóch województwach. W jednym z nich, dzięki wdrożonym zmianom organizacyjnym, bez istotnego zastrzyku finansowego, udało się skrócić czas oczekiwania na wizytę z dwóch miesięcy do dwóch dni!

- mówił dalej sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

- Wprowadzono możliwość umówienia się na kolejne badania i wizyty przez telefon. Coś, co znamy z prywatnego systemu ochrony zdrowia, coś bardzo wygodnego, staje się faktem w publicznym systemie. Wszystko to dzięki wprowadzeniu nowych mechanizmów

- wymieniał Cieszyński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts