Odszedł duch opiekuńczy paryskiej Polonii

  

Zmarła Danuta Nowakowska, osoba niezwykle zasłużona dla francuskiej Polonii i Polski. Urodziła się w Warszawie. W Powstaniu Warszawskim była listonoszką powstańczej poczty. Pracowała później jako nauczycielka w Gdańsku. W 1980 r. była aktywną uczestniczką strajku w Stoczni w Gdańsku. Została delegatką na I Krajowy Zjazd Solidarności.

Jako przewodnicząca Komisji Mandatowo-Wyborczej współpracowała wówczas z Lechem Kaczyńskim. Stan wojenny zastał ją w Paryżu, gdzie przebywała z delegacją Solidarności. Była przez lata pracownikiem paryskiego biura „S”. W Paryżu znał ją niemal każdy uchodźca polityczny z Polski. Organizowała transporty humanitarne dla Polaków na Białorusi, Ukrainie i na Litwie. Od samego początku działała też w paryskim klubie „Gazety Polskiej”. Znają ją dobrze uczestnicy zjazdów klubów „GP” Europy Zachodniej. Prowadziła od lat modlitwę wiernych na mszach św. za ojczyznę w paryskim kościele pw. WNMP. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Zasługi RP przez prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę. Stratę po jej odejściu odczuwa nie tylko rodzina, lecz także cała Polonia francuska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts