O nowych połączeniach poinformował na konferencji prasowej na lotnisku w Jasionce prezes PLL LOT Rafał Milczarski.

Do Gdańska z Jasionki będzie można polecieć od 25 kwietnia br. do 26 września br. Samoloty od kwietnia do maja będą startowały z Jasionki o 13:55, natomiast od 31 maja do 26 września o godzinie 19:05. Samoloty z Gdańska będą startować o 12:05. Lot na tej trasie będzie trwał 1 godz. 20 minut. Minimalna cena za połączenie to 249 zł w obie strony.

- Wydaje się, że to bardzo, bardzo atrakcyjna cena. A jednocześnie otwieramy nowy kierunek do Chorwacji, do Zadaru

 – powiedział Milczarski.

Samoloty do Chorwacji będą latać z Jasionki od 30 maja br. do 19 września br. Wylot z Podkarpacia zaplanowano o 13:55, powrót z Zadaru będzie o godz. 16:35. Lot na tej trasie będzie trwał 2 godziny. Cena minimalna biletu w obie strony to 440 zł.

Jak podkreślił prezes LOT-u, Chorwacja to ulubiony przez Polaków kierunek turystyczny nad Adriatykiem.

- Ponad 1 mln osób podróżowało z Polski do Chorwacji w 2018 roku. Nasza obecność w Chorwacji jest znacząca - LOT do Chorwacji w 2020 roku poleci do pięciu miast, wykonując w sumie 26 połączeń w tygodniu. Będziemy latać z Warszawy, Budapesztu, Krakowa i Rzeszowa do takich miast, jak: Split, Zadar, Rijeka, Dubrownik i Zagrzeb

 – powiedział.

Milczarski przypomniał, że LOT z Jasionki tygodniowo realizuje 37 połączeń do Warszawy. 

W ubiegłym roku z usług LOT-u na podrzeszowskim lotnisku skorzystało ponad 232 tys. osób. Zdaniem Milczarskiego, jest to ogromny sukces.

- Nie tylko nasz, ale przede wszystkim lotniska i pana marszałka, który z wielką troską podchodzi do kwestii awiacji i jej rozwoju w regionie

 – mówił prezes LOT-u.

Z kolei prezes portu w Jasionce Adam Hamryszczak podkreślił, że nowe połączenia wpisują się w strategię lotniska dotyczącą rozwoju lotów wakacyjnych. Hamryszczak zauważył, że coraz więcej Polaków rezygnuje z samochodów i wybiera połączenia lotnicze.

- Jestem przekonany, że te nowe połączenia będą cieszyć się naprawdę wielką popularnością i one w konsekwencji też wpisują się w oczekiwania mieszkańców Podkarpacia. Są to długo wyczekiwane destynacje

– zaznaczył.

Obecny na konferencji marszałek województw podkarpackiego Władysław Ortyl cieszył się szczególnie z połączenia do Zadaru. Przypomniał, że żupania zadarska jest od 2011 r. partnerem samorządu województwa podkarpackiego.

- Mam nadzieję, że związki, które nas już łączą, będą jeszcze bardziej rozbudowane dzięki połączeniu z Zadarem

 – dodał.

Nowe połączenia LOT-u będą wykonywane regionalnymi samolotami Bombardier Q400, mogącymi zabrać na pokład 78 pasażerów. Bilety są już dostępne m.in. na stronie lot.com.