W sobotę muzeum organizuje spotkanie zatytułowane "Praskie Loreto – pamiątki przeszłości", które odbędzie się w kościele Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej. To doskonała okazja, by poznać - sięgającą początków XVII wieku - historię najstarszej świątyni na Pradze.

Praska placówka muzealna zaprasza w niedzielę na spacer po swojej wystawie głównej pod hasłem "Twarze Muzeum", który zostanie poprowadzony przez pracowników tworzących na co dzień wystawy i programy edukacyjne.

W niedzielę również w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się koncert "Orkiestry Społecznej", do której należą ludzie różnych zawodów, spotykający się po pracy, żeby razem grać i angażować się społecznie. Muzycy tym razem zagrają wiązanki lubianych utworów muzyki klasycznej ze znanych filmów animowanych, a także utwory o wyjątkowych stolicach, również te o Warszawie.

W kolejny czwartek będzie można posłuchać wykładu pt. "Bujnówek – zapomniana karta historii Pragi". Hubert Górski, archeolog, genealog i varsavianista, przypomni folwark istniejący w XIX wieku na Pradze. Opowie o jego właścicielach i zderzy legendę z historią tego miejsca.

Do Muzeum Warszawskiej Pragi od 6 do 16 lutego wstęp jest bezpłatny, podobnie jak na wszystkie wymienione wydarzenia.

Praga została przyłączona do Warszawy na mocy ustawy Sejmu Czteroletniego z 1791 r. Pierwsza wzmianka o Pradze leżącej po prawej stronie Wisły pojawiła się w 1432 r.