Styl życia ma wpływ na choroby nowotworowe

zdjęcie ilustracyjne / Irina L, pixabay

  

Codzienne nawyki związane z odżywianiem, aktywnością sportową czy uzależnieniami mogą mieć duży wpływ na choroby nowotworowe. Badania potwierdzają, że to jak jemy, ile śpimy oraz jak radzimy sobie ze stresem, ma zdecydowany wpływ na odporność organizmu.

Polacy są otwarci na zmianę niektórych nawyków i coraz poważniej myślą o profilaktyce. Coraz chętniej wykonują morfologię, USG czy badania przesiewowe – co drugi robi je przynajmniej raz w roku. Ale wciąż jedna piąta robi to tylko raz na kilka lat. Częściej wykonują je kobiety i osoby po 60. roku życia.

Ważne jest również - w przypadku raka jądra i raka piersi - regularnie wykonywane samobadanie (raz w miesiącu), które pozwala wcześnie wykryć zmiany. Nowotworowe guzki jąder są zwykle niebolesne, ale można je wyczuć palcami. Prawidłowe jądra są symetryczne (choć czasem jedno jest nieco większe, miękkie i niebolesne). Wielu mężczyzn bierze za patologię powrózki nasienne, które są symetrycznymi strukturami. Rak jadra to głównie nowotwór chłopców i młodych mężczyzn - od 14. do 35. roku życia. U mężczyzn starszych częstszy jest rak prostaty, którego można wcześnie wykryć dzięki badaniu poziomu antygenu PSA we krwi. Takie badanie powinien wykonywać każdy mężczyzna po 44-45 roku życia.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kolejny transport z Chin dotarł do Polski: maseczki, rękawiczki, kombinezony

Zdjęcie ilustracyjne / fot. facebook.com/jobremski/

  

Dziś nad ranem na lotnisku we Wrocławiu wylądował samolot Antonov An-124, który przywiózł z Chin do Polski kilkadziesiąt ton środków ochrony osobistej – poinformowały służby prasowe wojewody dolnośląskiego.

W wydanym w czwartek komunikacie służby prasowe wojewody dolnośląskiego poinformowały, że w czwartek nad ranem na lotnisku we Wrocławiu wylądował samolot Antonov An-124, który dostarczył z Chin do Polski kilkadziesiąt ton środków ochrony osobistej m.in. maseczki, rękawiczki i kombinezony.

„Przyjęcie dostawy oraz sprawna obsługa rejsu możliwa była dzięki współpracy wrocławskiego lotniska, wojska, obsługi cargo oraz służby celno-skarbowej”

- napisano w komunikacie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts