Kolejna afera pedofilska w świecie sportu. Prezes francuskiego związku łyżwiarskiego odmawia dymisji

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Sprawa brązowej medalistki mistrzostw świata z 2000 roku w parach sportowych Sarah Abitbol, która oskarżyła swojego trenera o gwałcenie jej w wieku 15–17 lat, wywołała burzę we Francji. Prezes federacji łyżwiarskiej odmówił dymisji, a 54 sportowców apeluje o oczyszczenie środowiska.

Minister sportu Roxana Maracineanu wezwała prezesa krajowej federacji sportów lodowych Didiera Gailhagueta do natychmiastowej dymisji, a federację do "zrobienia porządku" w swych szeregach. Prokuratura w Paryżu wszczęła we wtorek dochodzenie w sprawie gwałtów i napaści seksualnej na nieletnich sportowców.

Na konferencji prasowej w środę Gailhaguet w obecności swojego adwokata potępił „perwersyjne i nieakceptowalne” zachowania wobec młodych sportowców. Bronił się, że o 90 procentach przypadków molestowania dowiedział się z książki Abitbol oraz z mediów, a w czasach trenowania sama łyżwiarka milczała, podobnie, jak jej ojciec – działacz sportowy.

Gailhaguet poinformował, że dawno temu zlecił śledztwo przeciwko trenerowi Abitbol Gillesowi Beyerowi, ale administracja ówczesnej minister sportu „wybieliła” Beyera.

Nie jestem bez winy, ale jestem czysty w tej sprawie

– podsumował Gailhaguet. Odmówił dymisji, a minister Maracineanu nazwał „moralizatorką”, dodając, że reputacja federacji została zniszczona.

Głos w sprawie zabrała w środę również rzecznik francuskiego rządu Sibeth Ndiaye, która stwierdziła, że rząd nie ma możliwości prawnych dymisjonowania zarządzających federacją łyżwiarską, ale prezes Gailhaguet „ponosi moralną odpowiedzialność” i rząd „wspiera starania o jego dymisję”.

54 francuskich sportowców zaapelowało w liście otwartym o przerwanie milczenia w sprawie przypadków pedofilii i molestowania w sporcie.

Wyrażamy nasze wsparcie i solidarność z ofiarami (...) Nie możemy dłużej milczeć! Czas działać wspólnie i zdać sobie sprawę, że przerwanie ciszy oznacza działanie dla dobra sportu

- napisali sygnatariusze listu otwartego w sprawie pedofilii i molestowania seksualnego sportowców, członkowie CNOSF (Francuskiego Komitetu Olimpijskiego). List opublikowany w dzienniku „Le Parisien” podpisali m.in.: gwiazda judo Teddy Riner, łyżwiarka figurowa Nathalie Pechalat i tenisistka Tatiana Golovin.

Sara Abitbol zostanie przyjęta w tym tygodniu przez Brigitte Macron. Pierwsza dama przyjęła już członków stowarzyszenia Colosse aux pieds d'Argile, które pomaga ofiarom przemocy seksualnej. Były gracz rugby i założyciel stowarzyszenia Sebastien Boueilh podkreśla, że przypadki pedofilii w sporcie nie są odosobnione.

Wszyscy wiedzieliśmy, co się dzieje, znaliśmy dewiacje Beyera

– przyznał w wywiadzie dla radia RTL Gwendal Peizerat, mistrz olimpijski z Salt Lake City i srebrny medalista z Nagano w tańcach na lodzie w parze z Mariną Anisiną.

Przypomniał, że dwie dekady temu na skutek skarg ówczesna minister sportu Marie-Georges Buffet usunęła Beyera ze sztabu technicznego związku, ale "nieusuwalny" prezes Gailhaguet nie przejął się jej decyzją i przywrócił szkoleniowca do pracy z kadrą.

Philippe Candeloro, najbardziej popularny francuski łyżwiarz figurowy, dwukrotny brązowy medalista olimpijski w konkurencji solistów, pracujący obecnie dla "Holiday on ice, Supernova" powiedział, że Gailhaguet doskonale znał wszystkich oskarżanych trenerów, wiedział o problemach obyczajowych w kadrze i nic z tym nie zrobił.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Koronawirus coraz częściej dotyka młodych. „1/4 zakażeń w Polsce to osoby poniżej 30 roku życia”

Zdjęcie ilustracyjne / @GIS_gov

  

Dotychczas wydawało się że ludzie młodzi są w obliczu pandemii stosunkowo bezpieczni, rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej. - Blisko 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia - podał dziś wieczorem Główny Inspektorat Sanitarny. "Nie lekceważ zagrożenia" - apeluje GIS, przestrzegając przed narażaniem zdrowia i życia.

"Blisko 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia! Zastanów się, czy NAPRAWDĘ musisz wyjść z domu? Nie narażaj zdrowia i życia swojego i swoich bliskich. Nie lekceważ zagrożenia"

- podał na Twitterze Główny Inspektorat Sanitarny.

Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę wieczorem, że liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 1862. W wyniku COVID-19 umarło 22 pacjentów. Pierwszy przypadek choroby w Polsce potwierdzono 4 marca. Od piątku, 20 marca, obowiązuje stan epidemii.

[polecam:https://niezalezna.pl/319604-dwie-nowe-ofiary-koronawirusa-w-polsce-przybylo-kolejnych-91-przypadkow-zakazen]

W tym tygodniu również eksperci CBOS zwrócili uwagę, że apele o przestrzeganie ograniczeń dotyczących epidemii powinny być kierowane do ludzi młodych.

"Apele o przestrzeganie ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 powinny być adresowane do grup skłonnych do bagatelizowania niebezpieczeństw z nią związanych. A więc przede wszystkim do ludzi młodych (do 35. roku życia), którzy częściej niż inni lekceważyli wyjątkowość tej choroby, niespecjalnie bali się zarażenia"

- podało CBOS przytaczając badania z początku epidemii koronawirusa, gdy Polacy nie byli jeszcze w pełni przekonani o wyjątkowości choroby COVID-19.

[polecam:https://niezalezna.pl/319601-nowy-raport-o-koronawirusie-w-polsce-resort-zdrowia-publikuje-statystyki]

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts