Koronawirus a ceny paliw. Oto prognozy analityków

Ostre spadki cen ropy naftowej wywołane epidemią koronawirusa i wyraźne obniżki cen paliw w polskich rafineriach spowodowały, że kierowcy płacą mniej za tankowanie - ocenili dziś analitycy portalu e-petrol.

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@IADE-Michoko

Jak podali w środę analitycy e-petrol, w ostatnim tygodniu o grosz potaniały benzyna 98-oktanowa i olej napędowy, które w sprzedaży detalicznej oferowane są średnio po 5,26 i 5,12 zł za l. O 2 grosze na litrze staniały benzyna Pb95 i autogaz, które kosztują przeciętnie 4,92 i 2,31 zł.

Wskazali, że popularna "95-tka" kosztuje najmniej w województwie świętokrzyskim: litr kosztuje 4,81 zł. Na Śląsku najtańsze są benzyna Pb98 i olej napędowy, których średnie ceny wynoszą odpowiednio 5,08 i 5,04 zł/l (tyle samo za diesla płaci się też w województwie lubuskim).

Najniższe ceny autogazu e-petrol.pl odnotował na Opolszczyźnie, tu litr kosztuje średnio 2,13 zł.

Według portalu za Pb95 najwięcej kierowcy płacą na stacjach Warmii i Mazur, gdzie litr kosztuje 5 zł. Na Kujawach i Pomorzu najdroższa jest zaś benzyna Pb98, za która trzeba zapłacić 5,33 zł za l.

Najwyższe ceny diesla e-petrol.pl odnotował na Warmii i Mazurach oraz na Mazowszu, gdzie litr tego paliwa kosztuje średnio 5,19 zł. W województwie mazowieckim oraz małopolskim najwięcej kierowcy płacą również za autogaz - litr kosztuje tam 2,39 zł.

Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu 2019 r. w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Według najnowszych danych ogłoszonych w środę przez władze chińskie liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju wzrosła do 491. W całych Chinach zarażonych jest prawie 25 tys. osób. Choroba rozprzestrzeniła się na ponad 20 krajów świata. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd dwa zgony – na Filipinach i w Hongkongu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w ub. tygodniu, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi obecnie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Według definicji WHO, międzynarodowy stan zagrożenia wymaga skoordynowanych działań międzynarodowych, m.in. dotyczących informowania o przypadkach zakażenia.

Z powodu epidemii decyzje o tymczasowym wstrzymaniu lub zmniejszeniu liczby lotów ogłosiło też wielu światowych przewoźników, m.in. PLL LOT, Lufthansa, Finnair, Lion Air, British Airways, Air Seoul czy Air France.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo