Prezydent ogłosił to, na co wszyscy czekali. Andrzej Duda powalczy o reelekcję

Prezydent Andrzej Duda ogłosił dziś po południu w Lubartowie, że w majowych wyborach prezydenckich ubiegał się będzie o reelekcję. 47-letni polityk pełni stanowisko Prezydenta RP od 6 sierpnia 2015 roku. W poprzednich wyborach prezydenckich pokonał w drugiej turze urzędującego wówczas prezydenta, Bronisława Komorowskiego. Z wykształcenia jest doktorem nauk prawnych.

Prezydent Andrzej Duda
www.prezydent.pl

W Dzienniku Ustaw opublikowano dziś po południu postanowienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zarządzeniu wyborów prezydenckich, które odbędą się 10 maja. Oznacza to, że formalnie ruszyła już kampania wyborcza.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym komitety wyborcze mogą prowadzić agitację dopiero po zarejestrowaniu przez Państwową Komisję Wyborczą. Na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego kandydata na prezydenta jest czas do 16 marca.

Także dopiero po zarejestrowaniu komitetu można zacząć zbieranie podpisów poparcia, aby zgłosić kandydata na prezydenta; potrzeba 100 tys. podpisów. Komitety wyborcze, które zarejestrują kandydatów na prezydenta otrzymają prawo do bezpłatnego czasu antenowego w publicznych: radiu i telewizji. Emisja spotów wyborczych w bezpłatnym czasie antenowym rozpocznie się 25 kwietnia.

Kampania wyborcza zakończy się o północy w piątek, 8 maja. Do zakończenia głosowania w niedzielę, 10 maja, będzie obowiązywała cisza wyborcza. Głosowanie odbędzie się w godz. 7-21. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Lubartów #Andrzej Duda #prezydent Andrzej Duda #Prawo i Sprawiedliwość #ostatni prezydent rp na uchodźstwie #wybory 2020 #wybory prezydenckie #wybory prezydenckie 2020

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo