Do trwającego ponad godzinę spotkania Abascala z Orbanem doszło we wtorek z okazji zorganizowanej w Rzymie konferencji z udziałem prawicowych ugrupowań z Europy Zachodniej, a także z niektórych państw Europy Środkowo-Wschodniej.

“Rozmowy Abascala z Orbanem służyły położeniu fundamentów pod obecność Grupy Wyszehradzkiej na południu Unii Europejskiej”

- ocenił wtorkowe wydarzenie dziennik “La Razon”.

Madrycka gazeta wskazała, że tematem spotkania lidera Vox z premierem Węgier była “przyszłość Europy”, a politycy poruszali m.in. kwestie dotyczące kryzysu demograficznego w Europie, masowego napływu imigrantów oraz kontroli granic.

Gazeta odnotowała, że po zakończeniu rozmów Abascal-Orban partia Vox poinformowała, że ma zbliżoną do węgierskiego Fideszu opinię na temat sytuacji w Europie.

“Opiera się ona na priorytetowym traktowaniu interesów poszczególnych narodów wobec interesów brukselskich elit”

- napisały władze hiszpańskiego ugrupowania w komunikacie.

Dziennik “El Mundo” przypomniała, że do spotkania Abascala z Orbanem doszło niejako w kuluarach rzymskiej konferencji europejskich środowisk konserwatywno-narodowych pt. “Bóg, Honor, Ojczyzna. Prezydent Ronald Reagan, Jan Paweł II a wolność narodów”. Stołeczna gazeta nazywa wydarzenie “hołdem oddanym dwóm postaciom uchodzącym za kluczowe dla obalenia komunizmu”.