Jak ukraść 100 mln zł

  

Nic nie drażni mnie bardziej niż bezkarność instytucji finansowych. Każda zawierucha z jakimkolwiek bankiem zawsze kończy się stwierdzeniem: „Nie mamy pańskiego płaszcza, i co nam pan zrobisz?”. Ostatnio przekonali się o tym klienci Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, którzy kupili obligacje tej instytucji, czyli faktycznie pożyczyli banksterce pieniądze.

Gdy bank popadł w kłopoty, Bankowy Fundusz Gwarancyjny w oparciu o prawo upadłościowe umorzył takie zobowiązania. W wypadku PBS jest to kwota 100 mln zł. Bank zatem pożyczył sto milionów realnych pieniędzy i je stracił (jak zakładam, zarobki zarządu były sowite), a następcy przeprowadzający restrukturyzację nie oddadzą, bo takie jest prawo.

Rozpoczynając poprzednią kadencję, marszałek senior Kornel Morawiecki powiedział znamienną rzecz: „Prawo ma służyć nam! Prawo, które nie służy narodowi, to jest bezprawie!”. Dziś nie wiem, co mam powiedzieć osobom, które zgłaszają się do redakcji i mówią o obligacjach PBS. Niestety prawo nadal jest dla białych kołnierzyków, a nie dla narodu. Mógłbym wezwać, aby winni złej kondycji PBS odpracowywali długi w kamieniołomach, ale chyba nikt już nie wierzy, że ktokolwiek poniesie za to odpowiedzialność.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts