Zwiedzający mogą np. oglądać tabliczkę woskową z XIV wieku z zapisanym wyrokiem sądowym, album z 1896 roku z gdańskiej Szkoły Wojennej ze zdjęciami kadetów podczas nauki i ćwiczeń oraz menu z hotelu Danziger Hof z 1912 r. Pośród eksponatów jest portret Henrietty Baranius, urodzonej w Gdańsku gwiazdy Opery Berlińskiej w latach 1788-1797. Jej wizerunek to miedzioryt pochodzący z 1796 r. Artystka słynęła z nieprzeciętnej urody, talentu aktorskiego i wokalnego oraz pracowitości. Ogromną popularność przyniosły jej interpretacje dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta i sam kompozytor był podobno wielbicielem jej twórczości.

Na wystawie jest dokument z 1640 roku poświadczający wykupienie się z poddaństwa Mateusza Czapa z Wierzchucina, poddanego klasztoru w Żarnowcu, czy też druk okolicznościowy autorstwa Andrzeja Zbylitowskiego z 1597 roku opisujący podróż Zygmunta III Wazy na ceremonię koronacyjną do Szwecji. Ciekawostką jest też przyrodnicza mapa Polski przygotowana na Wystawę Światową w Nowym Jorku w 1939 roku na zlecenie Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych, ukazująca walory Rzeczypospolitej jako raju dla myśliwych i miłośników przyrody.

– opowiadała Marta Pawlik-Flisikowska z PAN Biblioteka Gdańska.

Wśród prezentowanych na wystawie dokumentów życia społecznego warto wyróżnić przedwojenny katalog z kolekcjonerskimi kartami statków wydawnictwa E. Wedel. Interesujące są także pocztówki przedstawiające osobistości ze świata muzyki i teatru z początku XX wieku oraz kolekcja srebrnych medali autorstwa Sebastiana Mikołajczaka poświęcona 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ekspozycja będzie czynna do 16 marca.