Zgorzelski użył pojęcia, które wprowadził Putin. I od razu zaczął się tłumaczyć

/ Zrzut ekranu z TVP Info

  

- Ja jestem Polakiem, jestem politykiem polskim i interesuje mnie to, aby zabezpieczać polskie interesy i nie ma tu jakiejkolwiek relacji czy korelacji z tym, co mówi Władimir Putin - mówił w #Jedziemy Michała Rachonia Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL. To tłumaczenie wcześniejszych, zaskakujących słów o "wielobiegunowości" w polityce zagranicznej, a takiego pojęcia używa właśnie Putin.

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczął wczoraj dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Wieczorem spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Piotr Zgorzelski ocenił, że "dobrze, że do tej wizyty doszło. Mogło pewnie dojść do niej wcześniej, ale zważywszy na to, jaką retorykę i jaką narrację wobec Polski stosował prezydent Francji, to pewnie nie było dobrego klimatu dla tego spotkanie".

Dzisiaj myślę, że z punktu widzenia interesów Polski są ważne dwie rzeczy. Pierwsza to - chciałbym zwrócić uwagę, że Francja jest inicjatorem takiego pomysłu europejskiej inicjatywy obronnej. To jest trochę w kontrze do tego, co robią USA i trochę w kontrze do NATO. Polska nie była zapraszana do tej inicjatywy, z jednego prostego powodu - że jest widocznym, jednoznacznym eksponentem polityki amerykańskiej co najmniej w regionie naszej Europy Środkowo-Wschodniej. Pytanie o to, czy jeżeli przyjmiemy taką tezę, że świat i polityka międzynarodowa stają się dwubiegunowa, już dzisiaj USA nie są jedynym - mówiąc kolokwialnie - żandarmem świata. To czy nie warto także, w wymiarze polskim, dywersyfikować swojej polityki zagranicznej. Ja nie chcę tutaj mówić, żebyśmy rezygnowali ze strategicznej roli, jaką mamy w relacjach z USA, ale jako historyk przypomnę, że to właśnie Anglicy i Francuzi w '39 roku powiedzieli, że za Polskę nie będą umierać i przypomnę także, że w Teheranie, a potem w Jałcie to Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja, oddały Polskę pod rosyjską strefę wpływów. Chcę powiedzieć jedno - nie kwestionuję strategicznej roli Polski w regionie, uważam, że USA dobrze, że są naszym strategicznym partnerem, ale ze względu na to, że polityka staje się wielobiegunowa, warto dywersyfikować także sferę bezpieczeństwa

- mówił.

Na uwagę prowadzącego, że pojęcie "wielobiegunowości" w polityce zagranicznej wprowadził i używa go Władimir Putin, Piotr Zgorzelski odpowiedział, że nie chciałby, aby jego wypowiedź została uznana za ekspozycję polityki rosyjskiej, bo tak oczywiście nie jest.

Ja jestem Polakiem, jestem politykiem polskim i interesuje mnie to, aby zabezpieczać polskie interesy i nie ma tu jakiejkolwiek relacji czy korelacji z tym, co mówi Władimir Putin, abstrahując od tego, że zarówno w wymiarze międzynarodowym, czy też polityki zagranicznej, Rosja czerpie z najlepszych wzorców Rosji carskiej, dyplomacji rosyjskiej, która zawsze przynosiła efekty Rosji

- dodał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


153 nowe zakażenia na Ukrainie

/ pixabay.com

  

- O 153 - do 1225 - wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zakażonych koronawirusem na Ukrainie - poinformowało tamtejsze ministerstwo ochrony zdrowia. Bilans zmarłych chorych na Covid-19 zwiększył się o pięć - do 32. 25 osób wyzdrowiało.

"Według danych Centrum Zdrowia Publicznego z godz. 22 (godz. 21 w Polsce) 4 kwietnia na Ukrainie jest 1225 potwierdzonych laboratoryjnie - przy wykorzystaniu metody PCR - przypadków Covid-19. Ogółem odnotowano 32 zgony z powodu Covid-19. Łącznie 25 osób już wyzdrowiało (...)"

- napisał resort na Facebooku.

Wcześniej ministerstwo ogłosiło, że szczyt zachorowań na Covid-19 na Ukrainie jest prognozowany na 14-15 kwietnia.

Z przedstawionych w sobotę rano danych ministerstwa wynika, że najwięcej przypadków zakażeń odnotowano w Kijowie. W sobotę mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko poinformował, że w mieście jest 214 przypadków Covid-19, w tym 25 infekcji wykryto w ciągu ostatniej doby.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Kijowska Miejska Administracja Państwowa kupiła 400 kamer, umożliwiających mierzenie temperatury i rozpoznawanie twarzy - poinformowały ukraińskie media, m.in. portal Dzerkało Tyżnia i agencja Unian. Media powołują się na dane z centralnego systemu zakupów państwowych Prozorro. Urządzenia mają być zainstalowane do 25 kwietnia.

Dziś kijowska administracja przekazała też na swoim portalu, że od poniedziałku wszystkie osoby wjeżdżające do miasta będą miały mierzoną temperaturę. Ludzie z podwyższoną temperaturą albo z objawami infekcji nie będą wpuszczani do stolicy. Wyjątek stanowią osoby jadące na obserwację lub hospitalizację.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts