Borys Budka poleciał do Brukseli. Liczy na „ciepłe uwagi i rady” od samego Donalda Tuska!

Borys Budka i Donald Tusk / Filip Blazejowski, Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Nowy przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, który przyleciał pierwszy raz po wyborze na to stanowisko do Brukseli na spotkanie w ramach Europejskiej Partii Ludowej, oświadczył, że liczy na... "ciepłe uwagi i rady" od byłego szefa Platformy Donalda Tuska.

- Z Donaldem Tuskiem będziemy rozmawiać jak przewodniczący z byłym przewodniczącym. Ciepłe uwagi, rady, ja na to liczę, bo Donald Tusk jest członkiem PO, jest szefem EPL i jestem przekonany, że jemu zależy również, żeby PO dostała tego nowego powiewu w żagle

 - powiedział Budka dziennikarzom w Parlamencie Europejskim.

Polityk przyjechał do belgijskiej stolicy na posiedzenie zgromadzenia politycznego Europejskiej Partii Ludowej, czyli rodziny politycznej, do której należy Platforma. Według nieoficjalnych informacji z ubiegłego tygodnia, przewodniczący PO miał się spotkać z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Ostatecznie jednak do takiego spotkania nie dojdzie. Jak tłumaczy  źródło zbliżone do PO "nie było ono potwierdzone".

- Z przewodniczącą Komisji Europejskiej widziałem się 8 grudnia, gdy byłem tutaj w Brukseli miałem okazję spotkać się jako przewodniczący klubu parlamentarnego

- powiedział Budka.

Przewodniczący PO podkreślał, że wizyta w Brukseli to okazja do spotkania liderów EPL, ale też okazja do potwierdzenia spełnienia obietnicy, którą w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego powtarzali politycy Koalicji Obywatelskiej. To powstanie stałej komisji ds. walki z rakiem.

Temat walki z rakiem przewija się podczas wizyt polityków Platformy Obywatelskiej w Brukseli od miesięcy. We wrześniu ubiegłego roku o problemie tym rozmawiał z von der Leyen ówczesny szef PO Grzegorz Schetyna i kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. Europosłowie zaproponowali utworzenie komisji w zeszłym roku. Sprawa ta przed eurowyborami była jednym z priorytetów kandydata chadeków na szefa Komisji Europejskiej Manfreda Webera, przejętym później jako jeden z postulatów przez von der Leyen.

Każdy z krajów europejskich sam ustala swój budżet na ochronę zdrowia oraz procedury, które finansuje. W tych bardziej zamożnych chorzy mogą liczyć na nowocześniejsze terapie. Powołanie komisji w Parlamencie Europejskim nie zmieni tego, ale jej inicjatorzy podkreślają, że może ona być płaszczyzną współpracy, by stworzyć europejską strategię profilaktyki onkologicznej oraz europejską strategię wczesnego wykrywania raka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Hiszpańska gmina bez koronawirusa. "Ostatni raz obwarowaliśmy się tak przed wojskami Napoleona"

/ Slowrider at German Wikipedia / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

  

Blisko 1600 mieszkańców gminy Zahara de la Sierra na południu Hiszpanii ma powody do zadowolenia - dotąd nie stwierdzono u nich żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Tamtejszy burmistrz Santiago Galvan podjął decyzję o zablokowaniu wjazdu do tej fortecy, położonej na jednym z andaluzyjskich wzgórz.

Lokalne władze przypominają, że ostatni raz ta średniowieczna miejscowość obwarowała się tak w 1812 roku przed wojskami Napoleona.

Z informacji publikowanych na Twitterze przez władze andaluzyjskiej gminy oraz jej mieszkańców wynika, że skuteczna obrona przez epidemią jest efektem zamknięcia w połowie marca czterech z pięciu prowadzących do Zahary de la Sierra dróg, a także ograniczenia do minimum poruszania się po miasteczku.

"Nie wychodź z domu po zakupy. Sami zrobimy je dla ciebie”

- apeluje za pośrednictwem mediów społecznościowych Galvan.

[polecam:https://niezalezna.pl/320789-ponad-900-zgonow-w-hiszpanii-w-ostatniej-dobie-przybylo-tez-7472-zakazonych]

Burmistrz wyjaśnił hiszpańskiej rozgłośni Onda Cero, że tylko dwie osoby w miasteczku są uprawnione do rozdzielania zakupionej żywności i leków, a jedyna otwarta droga jest stale poddawana kontroli wjeżdżających z towarami pojazdów, a także dezynfekowana przez wolontariuszy.

Dezynfekcja dotyczy też wewnętrznych uliczek średniowiecznej fortecy oraz elewacji budynków i drzwi. Prowadzona jest dwa razy w tygodniu.

- To, że jeszcze nikt u nas nie zachorował, jest najlepszym dowodem na to, że szybkie odcięcie miasteczka od świata było słuszną decyzją

- powiedział Galvan rozgłośni Onda Cero, wskazując, że lokalna społeczność, w której dominują seniorzy, jest “bardzo zjednoczona w walce z epidemią”.

[polecam:https://niezalezna.pl/320487-smutny-rekord-w-hiszpanii-wzrosla-liczba-zakazonych-i-zgonow-w-powodu-koronawirusa]

Światowe media intensywnie opisują przypadek gminy. W ostatnim wpisie na Twitterze burmistrz Galvan pisze: "po prostu chronię moją wioskę i ciężko pracuję".

W całym kraju stwierdzono ponad 117 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, blisko 11 tys. osób zmarło.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts