Fryderyki to nagrody przyznawane od 1995 r. przez polskie środowisko muzyczne za najważniejsze osiągnięcia na rynku fonograficznym w Polsce. Laureaci wyłaniani są przez grono składające się z ponad 1400 muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Członkowie Akademii każdego roku nominują i nagradzają artystów i twórców w drodze tajnego dwuetapowego głosowania internetowego.

W tym roku do Akademii napłynęła rekordowa liczba 1800 zgłoszeń. Poznaliśmy już listy wszystkich nominowanych. Można je znaleźć na stronie internetowej nagród. W muzyce poważnej ogłoszono po pięć albumów w każdej z dziesięciu kategorii (oprócz recitalu solowego – tam z uwagi na miejsca ex aequo wyróżnionych zostało sześć albumów). Najwięcej nominacji, bo aż trzy, trafiło do Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz, dyrygenta Łukasza Borowicza oraz sekstetu wokalnego proMODERN. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej Gali Muzyki Poważnej 8 marca w siedzibie NOSPR w Katowicach. Wieczór uświetni m.in. koncert Jakuba Józefa Orlińskiego, nominowanego w kategorii najlepszy album polski za granicą, oraz występ nominowanej w dwóch kategoriach katowickiej NOSPR pod batutą Lawrence’a Fostera.

W kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej najwięcej nominacji – po cztery – otrzymali: Hania Rani, Daria Zawiałow i Król. Aż trzy szanse na zdobycie statuetki mają Muniek Staszczyk i Viki Gabor, których będzie można usłyszeć na żywo podczas uroczystej gali 14 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wydarzenie uświetnią też występy takich artystów, jak: Kayah, Perfect, Krzysztof Zalewski i Daria Zawiałow. Dzień później na tej samej scenie w ramach Fryderyk Festiwalu wystąpią kolejne gwiazdy polskiej muzyki, m.in. Ørganek, Król i KęKę.

Podczas uroczystych gali zostaną wręczone również Złote Fryderyki, które – przypomnijmy – trafią w tym roku do zespołu Perfect, Tomka Lipińskiego, Czesława Bartkowskiego oraz Krzysztofa Jakowicza.