Koronawirus: Najnowsze informacje o zakażeniach. Choruje także personel medyczny!

Od 31 grudnia 2019 roku do 3 lutego 2020 roku zanotowano na świecie 17 383 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem 2019-nCoV. 17 z nich dotyczy personelu medycznego. Najnowsze dane podał dziś Główny Inspektorat Sanitarny.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Jednocześnie wskazano, że z powodu nowego koronawirusa zarejestrowano w tym czasie 362 zgony, co oznacza, że śmiertelność wynosi 2,1 proc.

Z 362 osób, które zmarły, 361 pochodziło z Chin, z prowincji: Hubei (350), Henan (2), Heilongjiang (2), Hainan (1), Hebei (1) i Syczuan (1), a także z miast: Pekin (1), Szanghaj (1) i Chongqing (2). Jedna osoba zmarła na Filipinach.

Zakażenia, oprócz Chin, gdzie jest ich 17 220, zanotowano również na Tajwanie, w Tajlandii, Australii, Malezji, Singapurze, we Francji, Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Kanadzie, Nepalu, Sri Lance, Kambodży, Niemczech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Filipinach, w Indiach, Finlandii, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Rosji, Hiszpanii i w Szwecji.

Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Zgodnie z danymi WHO z 26 stycznia 2020 roku u 18 procent potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby lub chorzy są w stanie krytycznym.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus #Główny Inspektorat Sanitarny

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo