Ministerstwo Obrony Rosji: Turcja nie poinformowała nas o swoich działaniach w Syrii

Tureckie wojsko znalazło się pod ostrzałem syryjskich sił rządowych w prowincji Idlib w Syrii, bo Ankara nie ostrzegła Moskwy, że będzie w tym regionie przeprowadzać operacje militarne - poinformowało w poniedziałek agencję TASS rosyjskie ministerstwo obrony.

Konflikt w Syrii, stan posiadania na 29.01.2020 (czerwone - siły rządowe, zielone - rebelianci, białe - al-Nursa, szare - dżihadyści, żółte - Kurdowie)
Ermanarich [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Resort obrony dodał, że tureckie samoloty nie naruszyły syryjskiej granicy i nie ma żadnych informacji o atakach na syryjskie wojsko. W poniedziałek rano ministerstwo obrony Turcji informowało, że w ostrzale artyleryjskim ze strony syryjskich sił rządowych w prowincji Idlib co najmniej czterech tureckich żołnierzy zginęło, a dziewięciu zostało rannych, w tym jeden ciężko.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział później, że w wyniku działań odwetowych sił tureckich zginęło od 30 do 35 syryjskich żołnierzy. Sprecyzował, że turecka artyleria uderzyła w 46 celów. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, organizacji z siedzibą w Londynie, w odwecie tureckim w Idlibie śmierć poniosło co najmniej sześciu syryjskich żołnierzy.

Syryjska armia, wspierana przez siły rosyjskie, prowadzi ofensywę na ostatni bastion rebeliantów w kraju, położony w Idlibie i części sąsiedniej prowincji Aleppo. Wojska tureckie rozmieszczone są na niektórych obszarach kontrolowanych przez rebeliantów w ramach porozumienia z Rosją w celu powstrzymania przemocy na terenach zdominowanych przez dżihadystów i rebeliantów w Syrii. Jednak siły reżimu prezydenta Baszara al-Assada od kilku tygodni nasilają ofensywę w Idlibie, zwiększając liczbę bombardowań, które pociągają za sobą ofiary w ludziach.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Syria #Turcja #Rosja #Idlib #konflikt w Syrii #Wojna domowa #Bliski Wschód

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo