Ranga wizyty

  

Niezależnie od konkretnych efektów wizyty prezydenta Francji w Polsce być może najważniejsza będzie zmiana tonu dyskusji. Emmanuel Macron wykazał w tym względzie spore zdolności do destrukcji historycznych relacji i zrażania sobie Polaków. Paryż ma trudności z przejściem z relacji nacechowanych postkolonializmem i poczuciem wyższości do relacji partnerskich.

Jeśli uznać, że Emmanuel Macron zamierza nawiązać bardziej pokojowe stosunki z Warszawą, odkładając na bok różnice polityczne – jak twierdzi Reuters – to będzie to sukces. Pozytywów ma być więcej: „Francja, Niemcy i Polska będą razem reprezentować prawie połowę mieszkańców UE po brexicie” – AFP cytuje sekretarz stanu ds. zagranicznych Amélie de Montchalin. Polska jest jednak dopiero 21. z 27 krajów UE, które odwiedził Macrona. To pokazuje rangę tych relacji lepiej niż jakiekolwiek deklaracje.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts