Światowe Dni Pamięci w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II, które potrwają dziewięć dni, upamiętnią w Wadowicach, rodzinnym mieście papieża Polaka, jego setne urodziny. Przypadają one 18 maja – poinformował magistrat w Wadowicach.

James G. Howes [Attribution]

Dni Pamięci potrwają od 16 do 24 maja. Zgromadzą wiernych z Wadowic, Polski i całego świata. Będziemy gościli pielgrzymów, przyjaciół z miast partnerskich, grupy artystyczne oraz młodzież m.in. z Włoch, Portugalii, Niemiec i Węgier

– podały w komunikacie władze miasta.

2020 r. został ogłoszony przez Sejm Rokiem św. Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r.

Czeka nas wyjątkowy i radosny czas. Wiele organizacji, stowarzyszeń i instytucji chce się włączyć w uroczyste obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, a my oczywiście wszystkich do tego gorąco zachęcamy

– powiedział burmistrz Bartosz Kaliński.

Kulminacją uroczystości w Wadowicach będą Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II. Rozpoczną się na miejskim rynku 16 maja. Z wiernymi spotka się wówczas kaznodzieja, dominikanin o. Adam Szustak. 17 maja w wadowickiej bazylice Ofiarowania NMP odprawiona zostanie dziękczynna msza św. Dzień zwieńczy koncert na rynku, w którym wystąpią gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej.

W dniu urodzin Karola Wojtyły w Wadowicach spotkają się uczniowie, m.in. ze szkół, których patronem jest papież Polak. Wspólnie przemaszerują przez miasto. W magistracie odbędzie się uroczysta sesja rady miejskiej, którą zwieńczy podpisanie porozumienia o współpracy z Fatimą. Na rynku bp Janusz Mastalski z Krakowa odprawi mszę św.

Później rozpocznie się mniej oficjalna część. Spróbować będzie można m.in. tortu urodzinowego. Na rynku odbędzie się koncert "Strażacy św. Janowi Pawłowi II w hołdzie" w wykonaniu orkiestr dętych z całej Polski. Zakończy go wspólne odśpiewanie pieśni "Barka", którą lubił Ojciec Św. Na koniec wydarzenia wadowicki oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych wypuści 100 gołębi symbolizujących pokój i pojednanie.

Dzień zwieńczy "Koncert Pamięci". To wspólne przedsięwzięcie chóru wadowiczan oraz uczniów szkół i przedszkoli. Artyści przypomną najbardziej wzruszające chwile pontyfikatu Jana Pawła II.

Kolejne dni, do 24 maja, wypełnią wydarzenia sportowe i kulturalne dla dzieci i młodzieży. Nawiążą do młodzieńczych lat Karola Wojtyły, kiedy jako nastoletni chłopak uprawiał sport, grał w teatrze, chodził po górach. Zaplanowano m.in. wycieczkę na Groń Jana Pawła II, turniej piłki nożnej oraz mistrzostwa lekkoatletyczne. Zorganizowane zostanie kino plenerowe. Na rynku JaNowy Teatr z Andrychowa wystawi "Antygonę" Sofoklesa. Sztuka była bliska Karolowi Wojtyle, który w młodości sam wcielał się w rolę Hajmona, narzeczonego Antygony.

Narodowy Bank Polski z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II wyda trzy monety kolekcjonerskie: złotą i dwie srebrne. Emisja monet będzie miała miejsce 23 maja w Wadowicach. Obchody zwieńczy 24 maja VI Bieg Wadowicki.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Światowe Dni Pamięci #św. Jan Paweł II #Rok św. Jana Pawła II

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo