Młodzi patrioci chcą ratować cmentarz Powstańców

  

Grupa młodych patriotów oraz raperów związanych z ruchem narodowym postanowiła zająć się Cmentarzem Powstańców Warszawy, na którym spoczywa wielu uczestników Powstania Warszawskiego, których imiona i nazwiska nadal pozostają nieznane.

Nekropolia zajmuje dziś obszar 1,5 ha i znajduje się przy ul. Wolskiej 174/176 w Warszawie. Aż do XXI w. cmentarz był praktycznie pozbawiony emblematów powstania, a obecnie znajduje się tam jedynie niewielka tablica informacyjna. Dopiero w 2001 na barykadzie i tarczy posągu Polegli Niepokonani umieszczono znaki Polski walczącej. Cały czas środowiska kombatantów prowadzą starania o właściwe uczczenie pamięci pochowanych na Woli osób. W planach jest m.in. zbudowanie Ściany Pamięci, zawierającej nazwiska pogrzebanych, a także ogrodzenie nekropolii. Cmentarz znajduje się w środku parku, a w związku z tym, że nie jest ogrodzony i odpowiednio oznakowany wiele osób wyprowadza tam psy... Na nagrobkach do dziś zamiast symboliki powstańczej znajdują się komunistyczne Krzyże Grunwaldu.

Oficjalnie cmentarz ma status nekropolii wojennej i znajduje się pod opieką władz państwowych, jednak dopiero inicjatywa młodych patriotów daje nadzieję, na poprawę sytuacji Cmentarza Powstańców Warszawy.

- Chcemy zająć się cmentarzem Wolskim aby zadbać o naszą szlachetną historię. Jesteśmy grupą ludzi o poglądach prawych, jesteśmy patriotami. Poczuwamy się do tego aby jako młode pokolenie zadbać o pamięć o bohaterach którzy oddawali życia za wolność naszej Ojczyzny. Zaangażowaliśmy w to przedsięwzięcie warszawskich raperów związanych z tematyką patriotyczną i ruchem narodowym – mówi w rozmowie z portalem Niezależna.pl jeden z organizatorów.

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy pochowanych zostało ponad 104 tysiące osób, z których zaledwie 4 tysiące ma imiona i nazwiska. Resztę stanowią głównie żołnierze i cywile, którzy pozostają bezimienni. Inicjatorzy akcji „Rozkaz to rozkaz” zapewniają, że choć nazwiska mogłyby zostać wykute, nigdy w ciągu 65 lat tak naprawdę nie było takiej woli.

- Najpierw na przeszkodzie temu stało zakłamanie PRL-u. Co nie pozwoliło tego dokonać przez 20 lat wolności? Nie wiadomo. Jedno jest pewne – cenzura PRL-u trwa. Czas ją przerwać! - czytamy na stronie akcji na Facebooku.

Inicjatorzy akcji „Rozkaz to rozkaz” apelują do wszystkich, którzy mają wiedzę na temat osób, które zginęły w Powstaniu Warszawskim o wypełnianie formularza i podanie danych, które umożliwią uzupełnienie informacji na temat poległych w czasie Powstania Warszawskiego.

Formularz do pobrania (należy wysłać lub zanieść na podany w formularzu adres):
http://www.wola.waw.pl/wola_form/files/docs/tabela_x_zgloszeniex3.pdf

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

25-latek na elektrycznej hulajnodze śmiertelnie potrącony w centrum Bordeaux

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/KristofTopolewski

  

Jadący na hulajnodze elektrycznej w centrum Bordeaux 25-letni mężczyzna zginął, a 18-letnia pasażerka została ciężko ranna, gdy zostali w niedzielę ok. godz. 3. potrąceni przez samochód. Kierowca auta uciekł z miejsca wypadku - podała policja.

Według obecnych ma miejscu wypadku strażaków, mężczyzna zginął na miejscu, a 18-latka została w ciężkim stanie przewieziona do szpitala uniwersyteckiego w mieście.

W ostatnich miesiącach we Francji doszło do wielu wypadków z udziałem elektrycznych hulajnóg.

We wrześniu młody człowiek zginął w zderzeniu samochodem na drodze w pobliżu Bethune, do podobnego wypadku doszło w centrum Reims, gdzie zginęła kobieta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl