Pompeo zadowolony z umowy z Polską

Przebywający dziś z wizytą na Ukrainie szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo wyraził zadowolenie z zakupu przez Polskę 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35. Uznał to za „mądrą decyzję” Warszawy.

zdjęcie ilustracyjne
Gage Skidmore CC BY-SA 2.0

„Jestem zadowolony, że Polska, nasz sojusznik w NATO, zakupiła 32 F-35 Joint Strike Fighters - najbardziej zaawansowany samolot myśliwski na świecie” - napisał na Twitterze Pompeo.

„Mądra decyzja prezydenta (Andrzeja) Dudy oraz premiera (Mateusza) Morawieckiego o modernizacji polskiego wojska, by poszerzać nasze partnerstwo oraz wzmacniać jego zbiorową obronę oraz samoobronę”

- dodał sekretarz stanu USA.

Umowę zakupu przez Polskę od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35 podpisał w piątek w Dęblinie szef MON Mariusz Błaszczak. W uroczystości wzięli też udział: zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA Georgette Mosbacher.

F-35 jest określany jako samolot piątej generacji ze względu na wielozadaniowość, obniżoną wykrywalność przez radary - dzięki specjalnemu kształtowi kadłuba, mieszczącego zamknięte komory na uzbrojenie, skrzydeł i usterzenia oraz rozbudowane zdolności do odbierania i dostarczania informacji innym systemom uzbrojenia.

Wartość kontraktu - jak podało MON - to 4,6 mld dol. Polska kupuje 32 maszyny tego typu wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Według producenta – koncernu Lockheed Martin - pierwsze maszyny służyłyby do szkolenia w USA, w Polsce znalazłyby się w 2026 r.

F-35 produkowany przez koncern Lockheed Martin i jego dostawców wśród których są Northrop Grumman i BAE Systems, został wybrany w 2001 r. jako zwycięska konstrukcja w programie wspólnego myśliwca uderzeniowego – Joint Strike Fighter, JSF – który miał zastąpić wiele typów maszyn myśliwskich, uderzeniowych i wielozadaniowych w siłach powietrznych, marynarce i piechocie morskiej. Polska zakupi samoloty w wersji A – konwencjonalnego startu i lądowania.

F-35 poza Stanami Zjednoczonymi wybrały m.in.: Australia, Belgia, Izrael, Japonia i Wielka Brytania. Dotychczas dostarczono ponad 490 maszyn.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#F-35 #Mike Pompeo

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo