Wizytę w Polsce prezydent Emmanuel Macron rozpocznie od powitania przez prezydenta Andrzeja Dudę w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. Następnie odbędą się rozmowy prezydentów w „cztery oczy”, rozmowy plenarne, wspólna konferencja prasowa. W dalszej kolejności Macron spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrami jego rządu, odbędzie wizytę w polskim parlamencie. Na wieczór przewidziane jest spotkanie prezydenta Francji ze społecznością francuską w Warszawie oraz intelektualistami i środowiskami kulturalnymi.

We wtorek natomiast Macron będzie przebywał w Krakowie, gdzie zwiedzi Zamek Królewski na Wawelu i wygłosi wykład dotyczący relacji polsko-francuskich oraz wizji UE na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Szczerski w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że pierwsza po wielu latach wizyta prezydenta Francji w Polsce odbędzie się pierwszego dnia roboczego w UE po brexicie. Zaznaczył, że brexit wpłynie na zwiększenie wpływu pięciu dużych stolic Europy kontynentalnej, w tym Paryża, Berlina, Rzymu, Madrytu i Warszawy. 

- W takim układzie kontynentalnej Europy dialog polsko-francuski jest niezbędny do tego, żeby UE dobrze funkcjonowała, żeby także podejmowała decyzje długofalowe

- powiedział.

- Myślę, że to jest bardzo dobry moment na to, żeby ten pogłębiony dialog polsko-francuski uruchomić po, nie ukrywajmy, latach pewnego marazmu. Teraz mamy szansę także na to, żeby na najwyższym szczeblu ten dialog polityczny polsko-francuski się toczył

- dodał Szczerski.

Wśród najważniejszych tematów rozmów prezydentów Polski i Francji wymienił przyszłość NATO i relacji transatlantyckich, także w kontekście UE. - Polska nie ma zastrzeżeń co do tego, żeby europejska część sojuszniczego bezpieczeństwa, obrony się rozwijała, ale ona musi być kompatybilna z NATO i to NATO jest podstawową strukturą bezpieczeństwa euroatlantyckiego - zaznaczył prezydencki minister.

Szef gabinetu prezydenta ocenił, że aby rozwijać bezpieczeństwo europejskie, projekty UE musza być włączone do polityki NATO, muszą być do niej dopasowane. "Francja jest silnym i ważnym partnerem NATO, jest także bardzo ważnym „udziałowcem” bezpieczeństwa międzynarodowego i jest to część odpowiedzialności Polski i Francji za to, żeby bezpieczeństwo Europy rozwijało się w ramach NATO, przy silnej europejskiej odnodze oraz przez kompatybilność działań UE-NATO" - podkreślił.

Szczerski jako kolejny istotny temat poniedziałkowych rozmów wymienił sytuację na Ukrainie oraz rozwój prac w ramach formatu normandzkiego (Ukraina, Francja, Niemcy, Rosja) i procesu mińskiego. Przypomniał w tym kontekście o spotkaniu podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy dowiedzieć się, w jaki sposób Francja dzisiaj ocenia postęp prac w formacie normandzkim i procesie mińskim - zaznaczył.

Przypomniał również o przypadającym na 2022 r. przewodnictwie Polski w OBWE i ocenił, że Polska powinna być obecna w dyskusjach na temat strategii pokoju na Ukrainie.

Jako kolejny temat rozmów szef gabinetu prezydenta wskazał przyszłość Trójkąta Weimarskiego. - Uważamy, że nadszedł czas, żeby Trójkąt Weimarki rzeczywiście także na najwyższym szczeblu odnowić - podkreślał.

Szczerski zaznaczył jednocześnie, że Polska, Francja i Niemcy współpracują w ramach Trójkąta Weimarskiego na szczeblu ministerialnym, ambasadorów i doradców prezydenta. Przypomniał, że to Francja jest odpowiedzialna za zorganizowanie kolejnego szczytu w tym formacie.

- Mamy nadzieję, że dobra dyskusja w Polsce przełamie ten impas i będziemy mogli spodziewać się w najbliższym czasie zaproszenia i tego, że szczyt Trójkąta Weimarskiego rzeczywiście się odbędzie, bo przyszłość Europy, relacji euroatlantyckich, relacji UE-USA, polityki ukraińskiej, polityki wobec Rosji jest znakomitym polem do rozmów w trójkącie między Warszawą, Berlinem a Paryżem - mówił.

Wśród tematów rozmów Szczerski wymienił też bezpieczeństwo technologiczne i kwestię powstania sieci 5G oraz politykę rozszerzenia UE i NATO. Szef gabinetu prezydenta przypomniał w tym kontekście twarde stanowisko Paryża wobec polityki rozszerzenia i francuskie weto wobec otwarcia rozmów akcesyjnych m.in. z Macedonią Północną.

- Będziemy przekonywać partnerów francuskich do tego, żebyśmy pozostawili otwarte drzwi dla państw, które aspirują do członkostwa w UE oraz NATO - podkreślał.

Szczerski zaznaczył też, że prezydent Andrzej Duda będzie chciał rozmawiać również o przyczynach sceptycznego stanowiska francuskiego oraz możliwościach jego przełamania. Przypomniał także, że w przyszłym tygodniu prezydent spotka się z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim, któremu przekaże efekt rozmów z Macronem.

Szef gabinetu prezydenta jako istotny temat rozmów wskazał także politykę klimatyczną oraz konieczność sprawiedliwej transformacji energetycznej, która - jak dodał - będzie społecznie akceptowalna i racjonalna ekonomicznie. Deklarował, że Polska będzie przekształcać gospodarkę, ale w zgodzie ze społeczeństwem i regułami ekonomicznymi.

- To wszystko pokazuje, że rzeczywiście mamy do czynienia z tematami wagi ciężkiej. To jest wizyta wagi ciężkiej, to są tematy wagi ciężkiej. Rola Paryża, Warszawy, Berlina i innych stolic europejskich w najbliższym czasie będzie kluczowa w ogóle dla kierunków polityki na naszym kontynencie i polityki globalnej - dodał.

Szczerski wyraził także nadzieję na podpisanie w trakcie wizyty prezydenta Francji w Polsce programu wykonawczego do partnerstwa strategicznego.

- Mamy nadzieję, bo taki jest plan, że będziemy gotowi do tego, żeby podczas tej wizyty podpisać w Polsce, w Warszawie, wieloletni program współpracy polsko-francuskiej, czyli program wykonawczy do partnerstwa strategicznego, które zostało zawarte między Polską a Francją

- powiedział szef gabinetu prezydenta.

Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w przyszłym tygodniu będzie jego pierwszą wizytą w Polsce. Prezydentowi będą towarzyszyć m.in. ministrowie: gospodarki i finansów Bruno Le Maire, minister ds. sił zbrojnych Florence Parly, minister ds. transformacji ekologicznej Elizabeth Borne. Polska będzie 21. krajem z 27 krajów UE, odwiedzonym przez prezydenta Macrona.