Brytyjczycy w referendum 23 czerwca 2016 r. zagłosowali się za wyjściem z Unii Europejskiej. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 52 proc. głosujących. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE nastąpi dziś o północy czasu środkowoeuropejskiego ( o godz. 23.00 czasu londyńskiego).

Nigel Farage stwierdził  że kolejnym krajem, który opuści wspólnotę będzie Polska. Premier Morawiecki powiedział, że nic takiego nie będzie miało miejsca.

W obozie rządzącym nikt o takim scenariuszu polexitu nie mówi i nie myśli. Przypomnę to kolejny raz, polexit jest równie niemożliwy, jak np. germanexit. Hasło polexitu inspirowane i wykorzystywane jest jedynie przez opozycję parlamentarną celem powiększania podziałów w społeczeństwie i zbicia miałkiego kapitału politycznego

– powiedział Mateusz Morawiecki w komentarzu dla money.pl.

Ocenił, że szkoda, że Platforma Obywatelska gra przeciw interesom Polski. „Mocno się temu sprzeciwiamy, gdyż interes Polski powinien być ponad wewnątrzkrajową rozgrywką polityczną. Sam brexit nie leżał w interesie ani Polski, ani Wielkiej Brytanii” – stwierdził szef polskiego rządu.

Premier powołując się na badanie Pew Research podał, że Polska jest jednym z liderów poparcia społecznego dla obecności w Unii Europejskiej.

„Jednocześnie intensyfikujemy nasze zaangażowanie w strukturach unijnych. Podczas niedawnych rozmów w Davos Bruno Le Maire, minister gospodarki i finansów Francji, wyraźnie wskazywał na rosnącą rolę Polski. Przejawia się to także w partnerskim dialogu, jaki prowadzimy z największymi gospodarkami Unii” – powiedział Morawiecki.

Przypomniał, że we wtorek odbył robocze śniadanie z kanclerz Angelą Merkel. Jak mówi, rozmawiali o wyzwaniach Wspólnoty. „Za kilka dni spotkam się z Charlesem Michelem szefem Rady Europejskiej, a w najbliższy poniedziałek przyjmujemy w Warszawie prezydenta Emmanula Macrona” – podał premier.
 
Mateusz Morawiecki wskazał, że celem rozmów z Francją będzie intensyfikacja współpracy gospodarczej. Jak podkreśla, chce, żeby Polska była siłą napędową głębszej współpracy gospodarczej poprzez powrót do zasad, które były podstawą powołania UE.

Nigel Farage zauważył jedną rzecz, z którą się zgadzam, że brexit jest początkiem pewnych zmian w Europie. Dał nam jasny sygnał, że Unia potrzebuje reformy i europejscy politycy to rozumieją, ogłaszając chociażby cykl konferencji na temat przyszłości Europy. Bierzemy w tym aktywny udział

– dodał.

Premier zachęcił Polaków do powrotu do kraju. Jak ocenił, nie z powodu brexitu, „ale ponieważ dzisiejsza Polska to kraj, do którego warto powrócić”. Mateusz Morawiecki wymieniał silną gospodarkę, wysoki wzrost gospodarczy, niski poziom bezrobocia, rosnące inwestycje oraz wynagrodzenia. Zaznaczy, że konsekwentny wzrost PKB per capita sprawiają, że Polska jest obecnie gospodarczym sercem Europy.

Cieszą nas dane mówiące, że zmniejsza się liczba Polaków przebywających na emigracji. Traktujemy to jako ocenę dotychczasowych działań, ale też wyzwanie do działań kontynuujących ten trend. Będą one realizowane w najbliższych miesiącach

– zapewnił.