Jak poinformowała w piątek rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi Joanna Kącka, w czwartek na policję zgłosiła się starsza mieszkanka łódzkiej dzielnicy Górna, która dwa dni wcześniej przekazała nieznanemu mężczyźnie 140 tys. zł swoich oszczędności.

Poszkodowana opowiedziała, że około południa na jej telefon stacjonarny zadzwonił nieznany jej mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego. Miał nawet podać rzekomy numer legitymacji i numer prowadzonej sprawy dotyczącej kradzieży pieniędzy z kont bankowych.

Nieznajomy zasugerował, że seniorka może sprawdzić jego wiarygodność, dzwoniąc na numer alarmowy. Nie rozłączając się, kobieta wybrała 112, a tam rozmówca potwierdził prowadzoną rzekomo akcję. Rzekomy policjant oświadczył starszej pani, że była już próba włamania na jej konto i że jak najszybciej powinna wypłacić oszczędności, a następnie zdeponować je u niego, gdzie będą bezpieczne.

Ponaglał do wypłaty, jednocześnie utrzymując kontakt przez telefon komórkowy, którego numer podała mu sama pokrzywdzona. Kobieta - zgodnie z jego poleceniami - przemieszczała się taksówkami do kolejnych banków, w których wypłacała gotówkę. Łącznie przekazała oszustowi podającemu się za policjanta 140 tys. złotych. Sytuacja nie wzbudziła jej podejrzeń do tego stopnia, że na policję zgłosiła się dopiero dwa dni później.

Mimo licznych akcji informacyjnych prowadzonych przez policję oraz nagłaśniania oszustw "na wnuczka" czy "na policjanta" tylko w styczniu na terenie woj. łódzkiego doszło do kilku oszustw i kilkudziesięciu prób wyłudzenia oszczędności od seniorów przez osoby podszywające się pod funkcjonariuszy czy przedstawicieli urzędów. W samej Łodzi odnotowano m.in. dwa przypadki przekazania przestępcom ponad 100 tys. złotych, a w Piotrkowie Trybunalskim fałszywy policjant wyłudził ponad 90 tys zł.

W miejsce zatrzymanych grup pojawiają się inne, dlatego tak ważne są działania prewencyjne i zwiększające świadomość wśród seniorów

 - podkreśliła Kącka.

Policja ostrzega, że oszuści dzwonią zawsze na numer stacjonarny telefonu, który wyszukują w książce telefonicznej. Jednocześnie przypomina, że "prawdziwy" policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji; nie będzie też prosił o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. W przypadkach, gdy mamy wątpliwości co do tożsamości osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, należy skonsultować się z rodziną lub zgłosić sprawę policji.