MON odpowiada na twitterowe wpisy Hołowni i Siemoniaka. „Znowu powiela pan fake news”

Ministerstwo Obrony Narodowej konsekwentnie odpowiadało dziś na Twitterze na zarzuty polityków opozycji ws. zakupu samolotów F-35. Przeciwnicy zakupu maszyn powoływali się na zbyt wysokie ceny zakupu, zbyt długi termin dostawy czy w ogóle kwestionowali system obrony powietrznej. "Prosimy nie wprowadzać w błąd" - wezwał resort.

Tomasz Siemoniak / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska / Szymon Hołownia / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Dziś w Dęblinie podpisana zostanie umowa o zakupie przez Polskę od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji. Wartość kontraktu - jak podało MON - to 4,6 mld dolarów.

MON na Twitterze odpowiedział na zarzuty polityków, którzy odnosili się do zakupu F-35. Kandydat na prezydenta Szymon Hołownia napisał na swoim koncie: "Wartość kontraktu na F-35 z Lockheed Martin wynosi 17.7 mld zł. Za sztukę płacimy ponad 550 mln zł. I to bez offsetu, bez infrastruktury. W jednej z ostatnich dużych transakcji (między LM a duńskim rządem) cena za sztukę, po negocjacjach, wyniosła ok. 345 mln zł. #DuńskaCena #F35".

Prosimy nie wprowadzać w błąd. 4,6 mld USD czyli wartość kontraktu obejmuje oprócz samolotów, m.in. szkolenia, wsparcie logistyczne i symulatory. Koszt jednego samolotu to ok. 87 mln USD. Podobną cenę płacą wszystkie państwa kupujące F-35 z tegorocznej serii

- odpowiedział Hołowni MON.

Były szef MON, poseł KO Tomasz Siemoniak na Twitterze odniósł się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, że ma nadzieję, iż samoloty F-35 zapewnią Polsce absolutne bezpieczeństwo na niebie i pewność, że nikt nie będzie mógł bezkarnie zbliżyć się do polskich granic powietrznych.

"Co do wypowiedzi prezydenta Dudy, że polskie F-35 odpędzą agresorów i będziemy bezpieczni: Po pierwsze - bez systemu obrony powietrznej nikt nawet nie wystartuje +odpędzać+. Po drugie - systemu OP nie będzie, bo wszystkie pieniądze pójdą na F-35. Po trzecie - F-35 będą 2027-2035" - napisał.

„Po raz kolejny mija się Pan z prawdą. Zakup F-35 nie oznacza rezygnacji z innych programów. Na modernizację mamy 524 mld zł do 2030 roku. Pierwsze F-35 będą udostępnione polskim pilotom już w 2024 r.”

- odpowiedział Siemoniakowi MON.

W kolejnym swoim wpisie Siemoniak stwierdził, że "F-35 to świetne samoloty. Ale Polska najpilniej potrzebuje obrony przed atakiem rakietowym, czyli systemu Patriot (też dostawcą jest USA). Zamiast absolutnego minimum 8 baterii rząd PiS kupuje zaledwie dwie. Cena za wojsko do defilad będzie ogromna!".

„Panie pośle, w ostatnich dwóch latach kupiliśmy system Patriot, rakiety Himars zdolne razić cele do 300 km i samoloty F-35. Żaden z tych zakupów nie został zrealizowany w latach 2007-2015”

- odpowiedział na to MON.


 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

#Ministerstwo Obrony Narodowej #MON #F-35 #Lockheed Martin #Mariusz Błaszczak #system ochrony powietrznej #system Patriot #Szymon Hołownia #Tomasz Siemoniak

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo