Właściwe losowanie na dwie grupy poprzedziło przyporządkowanie automatycznych finalistów (tzw. wielka piątka oraz gospodarz, czyli Holandia) do półfinałów, w których będą oddawać swoje głosy. W rezultacie w pierwszym półfinale piosenki oceniać będą: Włochy, Niemcy i Holandia, a w drugim (z udziałem Polski): Francja, Wielka Brytania i Hiszpania.

Nasz reprezentant wystąpi 14 maja razem z artystami z 17 innych państw. To w pierwszej grupie: Austria, Mołdawia, San Marino, Serbia, Islandia, Czechy, Grecja i Estonia oraz w drugiej grupie: Dania, Bułgaria, Szwajcaria, Finlandia, Armenia, Łotwa, Gruzja, Portugalia i Albania. Do finału, który odbędzie się dwa dni później, awansują przedstawiciele 10 krajów z każdego z półfinałów. Polska wystąpi w pierwszej połowie drugiego półfinału, co oznacza, że nasz reprezentant otrzyma numer startowy między pierwszym a dziewiątym. Dokładną kolejność poznamy na przełomie marca i kwietnia, kiedy wszystkie kraje opublikują swoje utwory.

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Rotterdamie. Tegorocznym hasłem konkursu jest „Open Up!”. W rywalizacji weźmie udział 41 państw. Po roku przerwy powracają Bułgaria i Ukraina, a z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

W 2019 r. Polskę reprezentował zespół Tulia z utworem „Fire of love” („Pali się”). Tym razem przedstawiciel naszego kraju zostanie wybrany w programie „Szansa na sukces”. W odcinkach emitowanych od 2 lutego na antenie TVP2 (niedziela, godz. 15) weźmie udział 21 artystów: Amelia Andryszczyk, Albert Černý, Weronika Curyło, Paulina Czapla, Sargis Davtyan, Kasia Dereń, Basia Gąsienica Giewont, Maja Hyży, Marek Kaliszuk, Damian Kulej, Norbert Legieć, Adrian Makar, Aleksandra Nykiel, Marzena Ryt, Emilia Sanecka, Saszan, Nick Sinckler, Siostry Szlachta, Patryk Skoczyński, Stashka oraz Alicja Szemplińska.