Dziś podpisanie umowy ws. zakupu F-35. Antoni Macierewicz: To jest najlepszy samolot świata

To jest najlepszy samolot świata. Zagwarantuje nam możliwość odstraszania każdego wroga. Z tego punktu widzenia to niezbędne uzupełnienie naszego systemu obronnego Patriot. Te dwa elementy dają nam pełną kontrolę nad niebem - ocenił w „Sygnałach Dnia” na antenie radiowej Jedynki Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej, marszałek senior obecnej kadencji. Rozmowę poprowadziła red. Katarzyna Gójska.

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

Polska kupi 32 amerykańskie samoloty bojowe piątej generacji F-35. Umowa wartości 4,6 mld dolarów zostanie podpisana dziś w Dęblinie. Według zapowiedzi producenta, pierwsze maszyny służyłyby do szkolenia w USA, a w Polsce samoloty znalazłyby się w 2026 r.

To jest najlepszy samolot świata. Zagwarantuje nam możliwość odstraszania każdego wroga. Z tego punktu widzenia to niezbędne uzupełnienie naszego systemu obronnego Patriot. Te dwa elementy dają nam pełną kontrolę nad niebem

- rozpoczął polityk.

Dodał, że „obecnie posiada je (samoloty F-35 - red.) tylko 14 krajów”. „To oczywiście drogi sprzęt, ale gwarantujący bezpieczeństwo” - wskazał.

Podkreślił, że samolot „z uwagi na wyposażenie informatyczne, potrafi dowodzić innymi samolotami czy całym zespołem dronów”.

Mimo superlatyw maszyn bojowych, obecna opozycja krytykuje zakup F-35. Antoni Macierewicz wskazał, że „ci ludzie są sfrustrowani przez błędy, które popełnili”. „To pan Tomasz Siemoniak i Bogdan Klich - poprzedni ministrowie obrony narodowej - odmówili wejścia do tego programu" - podkreślił. 

Wówczas, ok. 2009 roku, moglibyśmy szybciej wejść w posiadanie tych samolotów, za mniejsze pieniądze. Mogliśmy być współgospodarzami tego programu, a nie dołączać do niego z zewnątrz. To ludzie niekompetentni i sfrustrowani

- ocenił politykę rządów PO-PSL.

Pytany, czy zakup F-35 może przeanalizować Komisja Europejska, wskazał, że „te zostały kupione na zasadzie międzyrządowego programu FMS”. „Na tej podstawie został nabyty. Duży wydatek, ale opłacalny i konieczny” - dodał.

Podkreślił, że Komisja Europejska „nie ma do tego żadnych podstaw”. „To skumulowane i narastające w ostatnich latach działania przeciwko Polsce. Ci ludzie stracili poczucie moralności i odpowiedzialności za słowo” - podsumował, odnosząc się do polityków opozycji.

F-35 produkowany przez koncern Lockheed Martin i jego dostawców wśród których są Northrop Grumman i BAE Systems, został wybrany w konkursie na JSF – Joint Strike Fighter – wspólny myśliwiec uderzeniowy. Program miał wyłonić jedną wspólną platformę służącą jako myśliwiec przewagi powietrznej i samolot do ataków na cele naziemne; jako samolot myśliwsko-bombowy, także w wersji pokładowej, dla sił powietrznych, marynarki i piechoty morskiej USA, a także brytyjskiej Royal Navy.

Dzięki cechom piątej generacji - specjalnemu kształtowi i uzbrojeniu chowanemu do wnętrza kadłuba oraz przez zastosowanie materiałów absorbujących promieniowanie F-35 jest trudniej wykrywalny dla radarów, ma także obniżoną sygnaturę w podczerwieni. Jego długość to ok. 15 m, rozpiętość 11 metrów. Bez ładunku waży 13 ton, maksymalna masa startowa to ponad 31 ton. Osiąga maksymalna prędkość 1,6 Macha; jego zasięg wynosi blisko 2,8 tys. km, a zasięg bojowy ok 1200 km.

 

Źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl

#Antoni Macierewicz #F35 #system Patriot #Mariusz Błaszczak #MON #Ministerstwo Obrony Narodowej

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo