Jak podaje portal money.pl, sama Thunberg tłumaczy, że nie ma żadnego interesu w zastrzeganiu swojego nazwiska i nazwy ruchu, jednak robi to, by chronić ruch i siebie przed wykorzystywaniem.

Aktywistka zamierza również zarejestrować hasło “Skolstrejk for klimatet”, czyli "strajk klimatyczny", które pojawiło się na jej plakacie, gdy w 2018 roku prowadziła strajk przed szwedzkim parlamentem.

Według informacji uzyskanych przez Polską Agencję Prasową w szwedzkim Urzędzie Patentowym i Rejestracyjnym (PRV) wnioski Grety o ochronę znaków towarowych obejmują obszar Unii Europejskiej. Instytucją właściwą do ich rozpatrzenia jest mieszczący się w hiszpańskim Alicante Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

Formalnie wnioskodawcą jest fundacja The Greta Thunberg and Beata Ernman Foundation, założona w Sztokholmie przez rodziców piosenkarkę Malenę Ernman oraz aktora Svantego Thunberga, w imieniu niepełnoletniej Grety oraz jej młodszej siostry Beaty. Wcześniej wspólnie wydali oni książkę, która stała się światowym bestsellerem.

W udostępnionych przez EUIPO wnioskach o rejestrację nazw "Greta Thunberg", ruchu piątkowych demonstracji "Fridays for Future" oraz znaku oraz grafiki "Skolstrejk foer klimatet" (strajk szkolny dla klimatu) wskazano cztery obszary dotyczące towarów lub usług.

Rodzina Thunberg chce chronić swoją markę w reklamie, w tym m.in. w zarządzaniu działalnością gospodarczą oraz usługach marketingowych i promocyjnych w celu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie spraw i inicjatyw społecznych.

Drugi punkt dotyczy ubezpieczeń, działalności finansowej, bankowości oraz majątku ruchomego. Jest w nim mowa o dystrybucji dotacji i stypendiów na rzecz organizacji i osób indywidualnych w celu promowania postępu w kwestii klimatu, zdrowia psychicznego, dobrego środowiska, różnorodności biologicznej, praw człowieka lub praw zwierząt.

Trzeci punkt ma związek m.in. z nauczaniem, kształceniem, rozrywką, działalnością wydawniczą i reporterską. Ochrona ma dotyczyć organizacji konferencji, wystaw i zawodów w zakresie spraw i inicjatyw środowiskowych.

Natomiast punkt czwarty dotyczy usług naukowych oraz technicznych. Wymieniane jest w nim projektowanie i rozwój sprzętu komputerowego, testowanie, stwierdzanie autentyczności i kontroli jakości, a także dostarczanie informacji naukowych w dziedzinie zmiany klimatu i globalnego ocieplenia.

Thunberg jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawanych nastolatek na świecie. Za swoją działalność na rzecz klimatu nominowano ją do Pokojowej Nagrody Nobla, a magazyn The Time uznał ją za Człowieka Roku.

Aktywistka gościła niedawno na Światowym Forum Gospodarczym w Davos, gdzie narzekała, że wciąż w sprawie klimatu "nie zrobiono nic".

"Klimat i środowisko to dziś gorący temat", ale "w praktyce nic nie zostało zrobione, (...) emisje CO2 nie zmniejszyły się"

- ogłosiła przed otwarciem Światowego Forum Gospodarczego w Szwajcarii.

Greta Thunberg złożyła też ostatnio wizytę w Polsce. Chciała wtedy nagrać film w elektrowni Bełchatów. Polska Grupa Energetyczna, która jest właścicielem zakładu nie wyraziła zgody na ekologiczny happening szwedzkiej nastolatki, w związku z czym aktywistka nagrywała swój film z pobliskiego tarasu widokowego, na terenie gminy Kleszczów.