Muzyczne relacje z Auschwitz: premiera niezwykłego albumu

Okładka nowego albumu grupy Besides / fot. YouTube/mat.pras.

  

W piątek ukaże się album „Bystanders” postrockowej grupy Besides. Osiem utworów instrumentalnych inspirowanych jest historiami więźniów Auschwitz i losami mieszkańców okolicznych ziem, żyjących w cieniu obozu podczas II wojny światowej.

W serii amerykańskiej sagi filmowej o superbohaterach „X-Men” („Apocalypse” i „Pierwsza klasa”) są wstrząsające wątki, kiedy kilkuletni Magneto trafia do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Dlaczego piszę o tej produkcji? Bo muzyka z płyty „Bystanders” jest tak obrazowa, tak mocna i działająca na emocje, że spokojnie mogłaby się znaleźć jako dźwiękowy podkład do wspomnianych wyżej scen filmowych. A może do czarno-białej animacji opowiadającej o wydarzeniach z Auschwitz lub – tylko podpowiadam – do którejś z powstających właśnie ekranizacji losów rotmistrza Pileckiego.

Na krążku znalazło się osiem niesamowitych kompozycji. Zaczyna się od „Intro”, które jakby przez mgłę wprowadza słuchaczy za zasłonę płaczu. Mocniejsze uderzenia są niczym zamykająca się brama z napisem „Arbeit macht frei”, zza której nie ma już odwrotu.

Kolejny utwór „Ich bin wieder da!” inspirowany jest historią pierwszego transportu więźniów do obozu Auschwitz i jest jak burza, która czasem cichnie, by za chwilę wrócić mocniejsza i silniejsza. Piękne są następne kompozycje: „For Hanna”, „Touch of red widow”, „Kids”, „Last Lullaby” czy opowiedziana na końcu muzyczna historia świątecznego drzewka.

Członkowie Besides, którzy pochodzą z Brzeszcz (okolice Oświęcimia), po prostu czują ten temat. Na płytę przelali swoje emocje i włożyli w nią kawał serca. Udowodnili też, że czasem nie trzeba słów, wystarczą dźwięki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kandydatka KO bojkotuje wybory. Małgorzata Kidawa-Błońska zawiesiła kampanię prezydencką

Małgorzata Kidawa-Błońska / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

"Zawieszam całkowicie swoją kampanię. Będę zajmowała się tylko tym, co dotąd, czyli będę realizowała zadania, którą stoją przed posłem Rzeczypospolitej" - zadeklarowała w niedzielę kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska.

[polecam:https://niezalezna.pl/319552-kandydatka-ko-na-prezydenta-nawoluje-do-bojkotu-wyborow-nie-moga-sie-odbyc]

Podczas konferencji przed Sejmem wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła zwracając się do swoich kontrkandydatów, że teraz jest czas, aby powiedzieć jasno i wyraźnie, że 10 maja wybory prezydenckie nie mogą się odbyć.

Zawieszam całkowicie swoją kampanię. Będę zajmowała się tylko tym, co dotąd, czyli będę realizowała zadania, którą stoją przed posłem Rzeczypospolitej

 - dodała. 

W opublikowanym dziś na Facebooku liście Kidawa-Błońska zwróciła się do "wszystkich kandydatów na urząd Prezydenta RP" o bojkot majowych wyborów.


W badaniu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl, 49,8 proc. ankietowanych deklaruje głosowanie w wyborach prezydenckich na Andrzeja Dudę. Niezmiennie za głową państwa uplasowała się kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska z poparciem 17,1 proc. Wzrost poparcia odnotował lider ludowców. Władysław Kosiniak-Kamysz uplasował się na trzecim miejscu z wynikiem 15,4 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts