Prezydent weźmie udział w podpisaniu umowy na F-35

Prezydent Andrzej Duda weźmie w piątek w Dęblinie udział w uroczystym podpisaniu umowy na zakup samolotów bojowych piątej generacji F-35 – poinformowało dziś Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Zdjęcie ilustracyjne, F-35
pixabay.com/DigiFX/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Ceremonia podpisania umowy na zakup od Stanów Zjednoczonych 32 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 odbędzie się w siedzibie 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Jak podało BBN, podczas uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych.

Datę podpisania umowy o wartości 4,6 mld dolarów amerykańskich MON podało w poniedziałek; wcześniej resort zapowiadał sfinalizowanie rozmów z Amerykanami do końca stycznia.

W maju 2019 r. Polska wystosowała zapytanie ofertowe w sprawie 32 samolotów. Przyjęty jesienią plan modernizacji technicznej na lata 2021-2035 oprócz zakupu samolotu bojowego piątej generacji (w ramach programu Harpia) zakłada wprowadzenie systemów bezzałogowych współdziałających z F-35, wypełniających zadania rozpoznawcze i bojowe.

Według deklaracji złożonych w ubiegłym roku przez producenta F-35 – koncern Lockheed Martin – pierwsze samoloty dla Polski mogłyby zostać dostarczone w 2024 r., pozostając początkowo w USA, gdzie służyłyby do szkolenia pilotów i personelu naziemnego. Dwa lata później F-35 miałyby wejść do służby w Polsce.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#F-35 #MON #prezydent #Andrzej Duda

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo