Burmistrz Boguszowa-Gorc został zatrzymany przez policję w grudniu 2018 roku. Po postawieniu zarzutów decyzją sądu został tymczasowo aresztowany i wciąż przebywa w areszcie. Jacek C. oskarżony jest o przyjęcie od jednego z przedsiębiorców korzyści majątkowej w kwocie 70 tys. zł. Zdaniem prokuratury w zamian za łapówkę samorządowiec miał zgodzić się na przedłużenie prac przy ulicznym oświetleniu.

C. został również oskarżony o przyjęcie 10 tys. zł łapówki, gdy był starostą wałbrzyskim. Korzyść majątkową przyjął w zamian za wydanie korzystnej decyzji administracyjnej dotyczącej przywrócenia uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Prokuratura zarzuciła burmistrzowi także powoływanie się na wpływy w Urzędzie Skarbowym w Wałbrzychu i Izbie Administracji Skarbowej we Wrocławiu. Zdaniem śledczych C. w zamian za łapówki deklarował, że załatwi sprawy w tych urzędach.

Samorządowiec jest również oskarżony o działanie na szkodę Gminy Boguszów-Gorce. Burmistrz miał, zdaniem prokuratury, bezpodstawnie odwołać przetarg na sprzedaż nieruchomości, czym wyrządził szkodę gminie na kwotę ponad 4 mln zł.

W trakcie śledztwa burmistrz nie przyznał się do zarzutów. Dziś po rozpoczęciu procesu przed sądem obrona wnioskowała o utajnienie całego procesu. Sąd zgodził się jedynie na utajnienie zeznań Jacka C., który składał swoje wyjaśnienia bez udziału mediów i publiczności.

Na ławie oskarżonych w tej sprawie zasiadło też osiem innych osób, w tym radna miejska Boguszowa-Gorców Urszula M.

- Prokuratura zarzuca jej popełnienie sześciu przestępstw polegających na kupowaniu za alkohol głosów podczas wyborów samorządowych w 2018 roku oraz jednego przestępstwa polegającego na nakłanianiu świadków do składnia fałszywych zeznań

- mówił wcześniej ]prokurator Tomasz Orepuk.

Wśród oskarżonych są też osoby, które brały udział w "korupcji wyborczej" podczas wyborów samorządowych w 2018 r.

- Wręczały one, bądź przyjmowały, korzyści majątkowe w postaci alkoholu w zamian za głosowanie w określony sposób

- dodał prokurator.

Jackowi C. grozi do 15 lat więzienia, zaś Urszuli M. do ośmiu. 15 marca 2020 roku w gminie Boguszów-Gorce odbędzie się referendum w sprawie odwołania burmistrza ze stanowiska.