Szpital w Zielonej Górze gotowy na ewentualne przyjęcie pacjentów z koronawirusem

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/MasterTux /creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze monitoruje i przegląda wewnętrzne procedury na wypadek pojawienia się koronawirusa w woj. lubuskim. Według jego prezesa Marka Działoszyńskiego, jest przygotowany na ewentualne przyjęcie pacjentów z podejrzeniem tego zakażenia.

Dziś lecznica zorganizowała konferencję prasową na temat jej przygotowania do przyjęcia pacjentów z tego typu wirusem.

"Myślę, że przynajmniej na początek jesteśmy przygotowani. Jako jedyny szpital w województwie posiadamy oddział zakaźny"

– powiedział Działoszyński.

Dodał, że latem ub. roku w szpitalu pojawiała się bakteria New Delhi, co spowodowało zasadniczy przegląd procedur i przeprowadzenie szkoleń nt. przypadków epidemiologicznych.

"W związku z tym w szpitalu jakby już nie tylko w teorii, ale i w praktyce przećwiczyliśmy tego typu zagrożenia. Mamy odpowiednie procedury. Dysponujemy odpowiednią ilością środków dezynfekcyjnych i sprzętu jednorazowego. To wszystko jest wdrożone. Wczytujemy się w to, co przekazuje ministerstwo zdrowia” – powiedział Działoszyński.

Dodał, że szpital ma specjalne urządzenie do szybkiej identyfikacji wirusa zwykłej grypy, co może być pomocne przy wykluczaniu przypadków zarażenia koronawirusem, choć jak zaznaczył, ten sprzęt nie pozwala na identyfikowanie tego typu wirusa.

Kierownik Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych Jacek Smykał powiedział, że temat koronawirusa jest medialny i liczba zachorowań na świecie lawinowo rośnie. Dodał, że wiadomo już, że najczęściej w Chinach umierają z tego powodu osoby obarczone innymi chorobami, ludzie starsi.

"Takich zgonów nie zanotowano na terenie Europy. Niemniej musimy jasno sobie powiedzieć, że ten wirus będzie w Polsce. Przy takiej migracji ludzi, jaka jest w tej chwili w świecie, to prędzej czy później się pojawi. Przewiduję, że ten szczyt epidemii nastąpi między kwietniem a majem”

– powiedział Smykał.

Smykał przekazał, że w szpitalu w Zielonej Górze był pacjent, który przyleciał z Chin z pracy przez berlińskie lotnisko Tegel. Mężczyzna miał gorączkę i trafił na oddział zakaźny, gdzie dostał izolatkę i przeszedł niezbędne badania. Po ustaleniu, że ma grypę został wypisany do domu.

"Oddział spełnił swoje zadanie i to bardzo dobrze i dlatego jesteśmy (...) przygotowani do tego, że tacy pacjenci będą do nas przyjeżdżali” – zaznaczył.

Lekarz specjalista chorób zakaźnych, przew. zespołu ds. zakażeń szpitalnych Renata Korczak powiedziała, że oprócz zabezpieczenia sprzętowego szpital prowadzi szkolenia personelu.

"Przypominamy procedury i mam nadzieję, że sobie poradzimy wobec tej kolejnej fali zakażeń wirusowych”

– powiedziała Korczak.

Z kolei kierownik Działu Higieny i Epidemiologii Teresa Florczyk zapewniła, że jej zespół jest w stałym kontakcie z inspekcją sanitarną i na bieżąco monitoruje wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, które są sukcesywnie przekazywane na wszystkie szpitalne oddziały.

Jak przekazali specjaliści na szpitalny oddział zakaźny powinny zgłaszać się osoby mające objawy chorobowe, które przebywały w rejonie wstąpienia epidemii w mieście Wuhan w Chinach.

"Jeżeli to jest okres do 14 dni i ktoś wrócił z tego rejonu, wtedy będzie izolowany, bo takie są wytyczne. Natomiast, jeżeli pacjent wrócił z Chin, ale z innego rejonu niż okolice miasta Wuhan, wówczas też zostanie skonsultowany (...) Natomiast, jeżeli pacjent nie był w rejonie typowo zagrożonym, wrócił z innego obszaru i nie ma dolegliwości, to nawet nie ma sensu, żeby przychodził” – powiedziała Korczak.

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze posiada na Oddziale Chorób Zakaźnych 34 łóżka, w tym trzy izolatki z izolacją oddechową, czyli odpowiednio zabezpieczoną wentylacją.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


153 nowe zakażenia na Ukrainie

/ pixabay.com

  

- O 153 - do 1225 - wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zakażonych koronawirusem na Ukrainie - poinformowało tamtejsze ministerstwo ochrony zdrowia. Bilans zmarłych chorych na Covid-19 zwiększył się o pięć - do 32. 25 osób wyzdrowiało.

"Według danych Centrum Zdrowia Publicznego z godz. 22 (godz. 21 w Polsce) 4 kwietnia na Ukrainie jest 1225 potwierdzonych laboratoryjnie - przy wykorzystaniu metody PCR - przypadków Covid-19. Ogółem odnotowano 32 zgony z powodu Covid-19. Łącznie 25 osób już wyzdrowiało (...)"

- napisał resort na Facebooku.

Wcześniej ministerstwo ogłosiło, że szczyt zachorowań na Covid-19 na Ukrainie jest prognozowany na 14-15 kwietnia.

Z przedstawionych w sobotę rano danych ministerstwa wynika, że najwięcej przypadków zakażeń odnotowano w Kijowie. W sobotę mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko poinformował, że w mieście jest 214 przypadków Covid-19, w tym 25 infekcji wykryto w ciągu ostatniej doby.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Kijowska Miejska Administracja Państwowa kupiła 400 kamer, umożliwiających mierzenie temperatury i rozpoznawanie twarzy - poinformowały ukraińskie media, m.in. portal Dzerkało Tyżnia i agencja Unian. Media powołują się na dane z centralnego systemu zakupów państwowych Prozorro. Urządzenia mają być zainstalowane do 25 kwietnia.

Dziś kijowska administracja przekazała też na swoim portalu, że od poniedziałku wszystkie osoby wjeżdżające do miasta będą miały mierzoną temperaturę. Ludzie z podwyższoną temperaturą albo z objawami infekcji nie będą wpuszczani do stolicy. Wyjątek stanowią osoby jadące na obserwację lub hospitalizację.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts