Skradziona Pamięć – w Brukseli o ofiarach nazizmu

W Parlamencie Europejskim zainaugurowano w środę wystawę "Skradziona Pamięć", która powstała z inicjatywy europosła PiS Zdzisława Krasnodębskiego. Przedstawia ona przedmioty z niemieckiego archiwum w Arolsen, które należały do więźniów obozowych. Część z nich została już zwrócona rodzinom tych, którzy zginęli.

arolsen-archives.com

Archiwa w Arolsen to największe na świecie archiwa, w którym zgromadzono dane o ofiarach niemieckiego nazizmu. Zbiór należy do Pamięci Świata UNESCO. Archiwum prowadzi akcję "Skradziona Pamięć", która ma na celu przekazanie osobistych przedmiotów więźniów obozów koncentracyjnych członkom ich rodzin.

W tym roku obchodzimy 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. To jest wystawa, którą przygotowaliśmy we współpracy z archiwum Arolsen. Znajdują się tam dokumenty dotyczące więźniowie obozów koncentracyjnych, robotników przymusowych, a także osób, które znalazły się na terenie Niemiec w wyniku działań wojennych. 

– powiedział PAP Krasnodębski.

Jak dodał, archiwum znajduje się w Hesji i są tam dokumenty dotyczące ponad 17 mln osób.

Jest też zbiór ok. 3 tys. przedmiotów, które należały do więźniów obozu w okolicach Hamburga. Znaczna część z nich zginęła w trakcie bombardowania statku, którym ich usiłowano ewakuować. To archiwum prowadzi akcje zwrotu tych przedmiotów. Są to np. obrączki, notatniki, zegarki, to, co po tych osobach zostało.

 – powiedział.

Na wystawie przedstawiono zdjęcia przedmiotów, które zostały zidentyfikowane przez rodziny osób, które zginęły, jak i te przedmioty, których ciągle nie zwrócono rodzinom.

Rodziny tych osób są cały czas poszukiwane.

– zaznaczył Krasnodębski.

Europoseł zachęcił Polaków, aby zajrzeli do tych archiwów, które są dostępne w internecie.

W archiwum znajdują się dokumenty pochodzące z obozów koncentracyjnych, nazistowskich więzień i gett, jak też dotyczące pracy przymusowej w czasach nazizmu.

 Źródło: pap.pl

 

#archiwum Arolsen #skradziona pamięć #wystawa #przedmioty po więźniach obozowych #zbrodnie niemieckie #II wojna światowa

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo