Kidawa-Błońska skompletowała sztab

Małgorzata Kidawa-Błońska, / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska zapewniła, że jej sztab wyborczy jest już skompletowany i wkrótce zostanie przedstawiony. - Czekamy na termin wyborów, żeby mocniej ruszyć z kampanią – mówiła wicemarszałek Sejmu w Zgierzu (Łódzkie).

Podczas briefingu prasowego Kidawa-Błońska wyraziła przekonanie, że mimo zmian w kierownictwie Platformy, w prowadzoną przez nią kampanię prezydencką zaangażują się wszyscy członkowie partii.

Przyznała, że kilka razy rozmawiała już z Borysem Budką, który od środy jest szefem PO, i – jak mówiła – ich oczekiwania są wspólne i dotyczą tego, że cała Platforma zaangażuje się w jej starania o fotel prezydenta. Dodała, że nowy szef PO otrzymał bardzo mocny mandat od całego ugrupowania, co zdaniem Kidawy-Błońskiej jest gwarancją dobrej współpracy.

"Wszyscy w PO chcą działać w kampanii prezydenckiej. Rozmawiając z moimi koleżankami i kolegami czuję, że jest chęć, żeby ta kampania ruszyła szybko i mocno. Czekamy tylko na ogłoszenie daty wyborów przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek i wtedy będziemy mogli rozpocząć kampanię. Czekamy, bo czasu jest coraz mniej"

– zaznaczyła.

Kandydatka PO na prezydenta zapowiedziała, że w najbliższych dniach zostanie przedstawiony jej sztab wyborczy. "Zapewniam, że sztab mamy skompletowany" – oświadczyła.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

zdjęcie ilustracyjne / Stanisław i Andrzej Tomczakowie - http://www.wodynski.info CC BY-SA 3.0

  

W Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim na Ukrainie w niedzielę upamiętniono 76. rocznicę zbrodni na polskiej ludności tej nieistniejącej dziś wsi. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz, bliscy ofiar i Polacy mieszkający na Ukrainie.

„Zbrodnia w Hucie Pieniackiej jest porażającym świadectwem tego, co w istocie oznaczała ówczesna akcja antypolska, będąca niczym innym, jak ludobójczą czystką etniczną” - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście wystosowanym do uczestników i organizatorów obchodów.

Jak dodał, zbrodnia w Hucie Pieniackiej „pozostaje nigdy niemilknącym ostrzeżeniem przed nienawiścią, przed zajadłym nacjonalizmem, który w przedstawicielu innego narodu każe widzieć śmiertelnego wroga wbrew fundamentalnym zasadom duchowym i moralnym, które kształtują nasze człowieczeństwo”.

W poprzedzonych ekumenicznym nabożeństwem uroczystościach wzięła też udział m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która w rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że potrzebna jest „rzetelna pamięć o takich zbrodniach”. „Tylko prawda jest gwarantem tego, że to się już nigdy więcej nie wydarzy” - wskazała.

Według niej od tego należy zacząć w polsko-ukraińskich relacjach. „Dopiero gdy staniemy w prawdzie, możemy wybaczyć, a wybaczenie jest niezbędnym elementem budowania dobrych relacji” - dodała.

Do zbrodni w zamieszkałej przez ludność polską wsi Huta Pieniacka doszło 28 lutego 1944 r. Tego dnia ukraińscy żołnierze 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS (złożonego z ochotników do Dywizji SS „Galizien”), dowodzeni przez niemieckiego dowódcę oraz wspierani przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i członków paramilitarnego oddziału ukraińskich nacjonalistów, dokonali pacyfikacji polskiej ludności - mężczyzn, kobiet i dzieci.

Według szacunków ze śledztwa IPN w Krakowie zginęło wówczas ok. 850 osób. W Hucie Pieniackiej znajdowali się również ci Polacy, którzy uciekli z innych miejscowości w obawie przed mordami, dokonywanymi przez ukraińskich nacjonalistów i wspierających ich chłopów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts