Mistrzowie tenisa Martina Navratilova i John McEnroe chcą, by patronką jednego z głównych kortów w Melbourne Park, gdzie jest rozgrywany wielkoszlemowy Australian Open, była Evonne Goolagong, a nie zagorzała przeciwniczka ideologii LGBT - Margaret Court.

Navratilova i McEnroe zorganizowali na tym obiekcie protest. Była tenisistka wspięła się na wolne krzesełko sędziego i próbowała przemówić do niewielkiej grupki kibiców, którzy jeszcze pozostali na trybunach po meczu deblowym, ale gospodarze obiektu wyłączyli mikrofon. Oboje rozwinęli następnie transparent z napisem "Evonne Goolagong Arena". Protest nie spodobał się organizatorom turnieju, którzy podkreślili w wydanym oświadczeniu, że przyznają wszystkim prawo do wyrażania swoich opinii.

John McEnroe i Martina Navratilova protestują przeciwko Margaret Court w związku z jej poglądami dotyczącymi LGBT

77-letnia Court, triumfatorka 24 turniejów wielkoszlemowych, jest od wielu lat związana z kościołem zielonoświątkowym, prowadzi w Perth ośrodek chrześcijański Victory Life Centre. Publicznie krytykowała m.in. Navratilovą za jej homoseksualizm i opowiadała się przeciwko legalizacji małżeństw osób tej samej płci.

Dzień wcześniej Court została uhonorowana z okazji 50. rocznicy osiągnięcia przez nią Wielkiego Szlema. W 1970 roku wygrała wszystkie cztery turnieje tej rangi. Uroczystość upamiętniającą ten wyczyn zorganizowano na głównym korcie w Melbourne - Rod Laver Arena, przed meczem Rafaela Nadala z Australijczykiem Nickiem Kyrgiosem, ale została ograniczona do minimum - trwała pięć minut, a jej bohaterce nie pozwolono zabrać głosu.