Japonia wysłała samolot do Wuhanu

- Rząd Japonii wysłał wyczarterowany samolot pasażerski do objętego kwarantanną miasta Wuhan w środkowych Chinach, by ewakuować stamtąd obywateli, którzy chcą powrócić do kraju – przekazały japońskie media.

pixabay.com

Chińskie władze praktycznie odcięły liczący 11 mln mieszkańców Wuhan od świata, by powstrzymać rozwój epidemii nowego koronawirusa wywołującego groźne zapalenie płuc. Według dzisiejszych danych oficjalnych w Chinach potwierdzono 106 zgonów i 4,5 tys. przypadków zakażeń wirusem.

Samolot typu Boeing 767 wyleciał z Tokio dzisiaj wieczorem i zgodnie z planem powinien powrócić następnego dnia rano.

Szef japońskiego MSZ Toshimitsu Motegi powiedział dziennikarzom, że samolot może zabrać około 200 pasażerów, tymczasem w Wuhanie i okolicach przebywa około 650 Japończyków, którzy chcą wrócić do kraju.

Rząd organizuje kolejne samoloty, które mogą wylecieć do Wuhanu już w środę

– dodał.

„Strona chińska poinformowała nas, że są gotowi przyjąć jeden lot czarterowy”

- powiedział minister.

Zaznaczył, że ustalono również środki konieczne do przewiezienia Japończyków na lotnisko w Wuhanie.

„Wyślemy dziś wieczorem do Wuhanu pierwszy samolot, który zawiezie maski, ubrania ochronne i inne wsparcie dla Chińczyków i obywateli Japonii na miejscu”

- dodał Motegi.

Na pokładzie samolotu będzie również lekarz i dwie pielęgniarki, którzy zbadają powracających z Wuhanu Japończyków. Ci z objawami, takimi jak gorączka, zostaną w Japonii skierowani do szpitala, a pozostali będą mogli wrócić do pracy lub szkoły z zaleceniem, by unikali zatłoczonych miejsc i dwa razy dziennie mierzyli temperaturę.

Japoński rząd zdecydował również o wpisaniu zakażenia nowym wirusem na listę chorób zakaźnych, w przypadku których władze mogą hospitalizować pacjentów nawet bez ich zgody.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Japonia #Chiny #koronawirus #Wuhan

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo