Amerykanie odnaleźli dwa ciała z rozbitego samolotu wojskowego

/ comfreak

  

Wojsko USA odnalazło we wtorek szczątki dwóch pasażerów samolotu wojskowego, który w poniedziałek rozbił się w afgańskiej prowincji Ghazni - poinformowała agencja AP. Talibowie utrzymują, że to oni zestrzelili samolot, a w katastrofie zginęło "wielu" amerykańskich żołnierzy.

AP powołuje się na chcącego zachować anonimowość urzędnika amerykańskiego ministerstwa obrony, który powiedział, iż na pokładzie rozbitego samolotu były tylko dwie osoby, a ich szczątki zostały już odnalezione. Dodał, że nic obecnie nie wskazuje na to, aby samolot został zestrzelony przez "wrogie siły".

Amerykańska armia w poniedziałek wieczorem potwierdziła, że samolot Bombardier E-11A rozbił się we wschodniej prowincji Ghazni, ale zakwestionowała twierdzenia talibów o zestrzeleniu. We wtorek siły rządowe Afganistanu próbowały dotrzeć do wraku, ale wówczas napotkały opór bojowników talibskich, w wyniku czego doszło do wymiany ognia. Kolejnych kilka prób dotarcia do zniszczonej maszyny także kończyły się niepowodzeniem, m.in. ze względu na złe warunki pogodowe.

Szef policji prowincji Ghazni Khalid Wardak we wtorek poinformował, że "Zgodnie z naszymi informacjami na pokładzie samolotu były cztery ciała oraz dwie żywe osoby, o których obecnie nic nie wiemy". Jego zdaniem konieczne było przeprowadzenie akcji poszukiwawczej z powietrza.

Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid informował z kolei o sześciu zwłokach. Dodał, że ciał może być jednak więcej, ale trudno jest to obecnie dokładnie określić, ponieważ "pożar samolotu niemal wszystko zamienił w popiół".

W poniedziałek na zdjęciach zamieszczonych w mediach społecznościowych, które mogły zostać zrobione na miejscu zdarzenia, widać szczątki samolotu Bombardier E-11A, który jest wykorzystywany przez amerykańskie wojsko do obserwacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Polskie MSZ zaniepokojone cyberatakiem na Gruzję. To robota rosyjskich służb?

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Rząd RP z zaniepokojeniem przyjął informację o szeroko zakrojonym cyberataku na Gruzję, który miał miejsce 28 października 2019 roku – oświadczyło polskie MSZ. Jak zaznaczono, Polska przyłącza się do stanowiska, że za "wrogie i nieodpowiedzialne" działania odpowiedzialna jest Rosja.

- Rząd RP z zaniepokojeniem przyjął informację o szeroko zakrojonym cyberataku na Gruzję, który miał miejsce 28 października 2019 roku. Przyłączamy się do stanowiska Gruzji, USA, Wielkiej Brytanii i szeregu państw Unii Europejskiej ws. przypisania służbom wywiadowczym Federacji Rosyjskiej odpowiedzialności za ten cyberatak

 - podkreślono w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ.

- Podobnie jak nasi sojusznicy i partnerzy uważamy, że wrogie i nieodpowiedzialne działania Federacji Rosyjskiej w cyberprzestrzeni, zmierzające do podważenia międzynarodowej stabilności i suwerenności innych państw, powinny być ujawniane i stanowczo piętnowane

- czytamy w komunikacie resortu spraw zagranicznych.

Zapewniono w nim, że Polska, "wraz z innymi członkami społeczności międzynarodowej, będzie dążyć do wzmocnienia norm odpowiedzialnego zachowania państw a cyberprzestrzeni".

- Polska niezmiennie popiera suwerenność i integralność terytorialną Gruzji oraz jej aspiracje do członkostwa w UE i NATO. Jesteśmy gotowi wraz z partnerami z UE i NATO dalej wspierać władze gruzińskie we wzmacnianiu odporności na wrogie działania cybernetyczne i hybrydowe

- czytamy w komunikacie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts