Spotkanie z przewodniczącym Seimasu

/ twitter.com/ sejmrp

  

Współpraca parlamentarna, bezpieczeństwo w regionie, rozwój i umacnianie współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz polityka historyczna to główne tematy spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek z przewodniczącym litewskiego Seimasu Viktorasem Pranckietisem.

Jak poinformowała w komunikacie Kancelaria Sejmu, marszałek Elżbieta Witek potwierdziła na spotkaniu, że ukonstytuowała się już polska delegacja do Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu oraz Senatu RP i Seimasu Litwy oraz polsko-litewska grupa parlamentarna.

Marszałek podziękowała także przewodniczącemu Seimasu za jego obecność na poniedziałkowych uroczystościach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Jak podkreśliła, "to bardzo ważne, tym bardziej, że niektórzy próbują pisać historię na nowo". "Jak się okazuje, kilkadziesiąt lat po wojnie musimy cały czas dbać o prawdę o tych wydarzeniach" - mówiła Witek.

Viktoras Pranckietis oficjalnie zaprosił marszałek Witek na obchody Dnia Odzyskania Niepodległości Litwy, przypadający 11 marca. Podkreślił też, że Litwini i Polacy podobnie postrzegają historię, łączą ich te same wartości oraz wspólna przeszłość historyczna. Elżbieta Witek z kolei podziękowała Seimasowi za przyjęcie uchwały o ustanowieniu 2020 r. Rokiem Jana Pawła II.

Na spotkaniu poruszono również kwestie bezpieczeństwa w regionie, w tym te dotyczące energetyki. Marszałek Witek zaznaczyła, że Polska pracuje nad dywersyfikacją źródeł energii. "Nawiązała przy tym do projektu Nord Stream 2 i konieczności systematycznego tłumaczenia partnerom w Europie politycznej natury tego projektu" - poinformowała Kancelaria Sejmu. Przewodniczący Seimasu podkreślił, że strona litewska w pełni podziela polskie stanowisko w tej sprawie. Dodał, że ważny jest wspólny głos państw regionu.

Rozmówcy zgodnie ocenili, że wspólne inicjatywy państw Europy Środkowo-Wschodniej są niezwykle istotne. Wymieniono w tym kontekście takie projekty jak Grupa Wyszehradzka czy Trójmorze. Zgodnie stwierdzono, że dzięki nim głos państw regionu jest bardziej słyszalny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

88 nowych zakażeń koronawirusem na statku Diamond Princess

/ By Alpsdake - This file has been extracted from another file: Diamond Princess (ship, 2004) and Port of Toba.jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84753070

  

Kolejnych 88 przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono na objętym kwarantanną japońskim statku wycieczkowym Diamond Princess, który cumuje w porcie w Jokohamie - podało we wtorek ministerstwo zdrowia Japonii po przebadaniu 681 osób na obecność tego patogenu.

Tym samym liczba zakażonych koronawirusem COVID-19 na statku wzrosła do 542.

Na pokładzie Diamond Princess, który wypłynął z japońskiej Jokohamy 20 stycznia i wrócił 3 lutego, utknęło ponad 3 600 osób, w tym 2 666 pasażerów z 50 krajów. Jest wśród nich trzech Polaków; polskie MSZ informowało w ubiegłym tygodniu, że nie wykryto u nich koronawirusa.

Według dotychczasowych ustaleń łańcuch zarażeń na wycieczkowcu rozpoczął się od obywatela Chin w starszym wieku, u którego po raz pierwszy wykryto koronawirusa. Został on wysadzony na ląd w Hongkongu. Po powrocie statku do Jokohamy władze zarządziły dwutygodniową kwarantannę, która upływa w środę.

Według japońskiego ministra zdrowia Katsunobu Kato pasażerowie wycieczkowca, u których nie wykryto koronawirusa, będą mogli zacząć opuszczać statek właśnie od środy.

W Japonii zakażonych koronawirusem jest obecnie 607 osób, wliczając 542 osoby na Diamond Princess. Jedna osoba zmarła.

Epidemia koronawirusa COVID-19, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w prowincji Hubei w środkowych Chinach i rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie.

Według ostatnich oficjalnych danych liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Chinach kontynentalnych wzrosła do 1 868. Zainfekowanych jest na świecie ponad 73 tys., a w samych Chinach, w tym w większości w Hubei - 72 436 osób. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano, oprócz Japonii, cztery zgony: we Francji, na Filipinach, w Hongkongu, i na Tajwanie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts