Brawurowa akcja polskich żołnierzy

/ Obraz Amber Clay z

  

Skład materiałów wybuchowych został zniszczony w Afganistanie dzięki polskim żołnierzom misji Resolute Support – poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Akcję przeprowadziły amerykańskie bezzałogowce.

Jak podało Dowództwo Operacyjne, któremu podlegają kontyngenty wojskowe za granicą, operację przeprowadzono 18 stycznia na terenie prowincji Kandahar z użyciem bojowego drona MQ-9 Reaper.

"Celem uderzenia była neutralizacja składu improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Działania realizowano na podstawie informacji uzyskanych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. W wyniku operacji zniszczono skład IED w ilości kilkudziesięciu min pułapek oraz materiałów służących do ich produkcji"

– poinformowało DO RSZ.

Według Dowództwa materiały wybuchowe mogły zostać użyte do ataków na siły afgańskie i koalicyjne.

"Operację udało się przeprowadzić dzięki zaangażowaniu i determinacji żołnierzy XI zmiany PKW Afganistan RSM, realizujących zadania mandatowe na terenie prowincji Kandahar. Zmienne warunki pogodowe uniemożliwiały przeprowadzenie operacji lądowej. Strona amerykańska oceniła operację jako mającą znaczący wpływ na poprawę sytuacji bezpieczeństwa w regionie"

– podkreśliło Dowództwo Operacyjne.

NATO-wska misja Resolute Support w Afganistanie ma charakter szkoleniowo-doradczy, a jej zadaniem jest pomoc siłom i instytucjom afgańskim w osiągnięciu samodzielności w zapewnianiu bezpieczeństwa.

Misja nie ma charakteru bojowego, a siły w niej uczestniczące nie uczestniczą bezpośrednio w zadaniach zwalczania rebeliantów ani w operacjach antynarkotykowych. NATO dopuszcza prowadzenie działań bojowych jedynie w przypadku sił specjalnych.

Polski Kontyngent Wojskowy liczy maksymalnie 350 żołnierzy, którzy stacjonują w Kabulu, Bagram i Gamberi; dowódcą obecnej zmiany jest płk pil. Waldemar Gołębiowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Uwaga! Sztorm na Bałtyku i gwałtowny wzrost poziomów wód na Wybrzeżu

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/Sebastian Voortman/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał dziś dwa ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy prognozują wysoki stan wód na Wybrzeżu, możliwy jest również sztorm na Bałtyku

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem na Bałtyku.

Wiatr południowo-zachodni do zachodniego w strefie brzegowej województwa pomorskiego może osiągnąć w porywach od 7 do 8 stopni w skali Beauforta. IMGW prognozuje w tym czasie stan morza do 6 stopni w skali Douglasa, co oznacza, że wysokość występującej fali może sięgać do 4 metrów. Miejscami możliwe są przelotne opady deszczu.

Przy ósmym stopniu w skali Beauforta wiatr jest na tyle silny, że łamie gałęzie i utrudnia chodzenie.

Sztormowa pogoda na Bałtyku utrzyma się przynajmniej do godziny 22. Synoptycy podkreślają, że ostrzeżenie może być kontynuowane, dlatego zalecają ostrożność i śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.

Z kolei Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Gdyni wydało dla Pomorza ostrzeżenie pierwszego stopnia o spodziewanych gwałtownych wzrostach poziomów wody. Powodem jest wysokie napełnienie Bałtyku (18 lutego - 531 cm), a także silny wiatr wiejący z południowego zachodu. W związku z tym synoptycy przewidują lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych wód na wybrzeżu wschodnim, szczególnie w rejonie Zatoki Gdańskiej.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 procent. Ostrzeżenie obowiązuje do środy - 19 lutego - do godziny 9.

Pierwszy - najniższy stopień ostrzeżenia - oznacza, że IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts