Jak podało Dowództwo Operacyjne, któremu podlegają kontyngenty wojskowe za granicą, operację przeprowadzono 18 stycznia na terenie prowincji Kandahar z użyciem bojowego drona MQ-9 Reaper.

"Celem uderzenia była neutralizacja składu improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Działania realizowano na podstawie informacji uzyskanych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. W wyniku operacji zniszczono skład IED w ilości kilkudziesięciu min pułapek oraz materiałów służących do ich produkcji"

– poinformowało DO RSZ.

Według Dowództwa materiały wybuchowe mogły zostać użyte do ataków na siły afgańskie i koalicyjne.

"Operację udało się przeprowadzić dzięki zaangażowaniu i determinacji żołnierzy XI zmiany PKW Afganistan RSM, realizujących zadania mandatowe na terenie prowincji Kandahar. Zmienne warunki pogodowe uniemożliwiały przeprowadzenie operacji lądowej. Strona amerykańska oceniła operację jako mającą znaczący wpływ na poprawę sytuacji bezpieczeństwa w regionie"

– podkreśliło Dowództwo Operacyjne.

NATO-wska misja Resolute Support w Afganistanie ma charakter szkoleniowo-doradczy, a jej zadaniem jest pomoc siłom i instytucjom afgańskim w osiągnięciu samodzielności w zapewnianiu bezpieczeństwa.

Misja nie ma charakteru bojowego, a siły w niej uczestniczące nie uczestniczą bezpośrednio w zadaniach zwalczania rebeliantów ani w operacjach antynarkotykowych. NATO dopuszcza prowadzenie działań bojowych jedynie w przypadku sił specjalnych.

Polski Kontyngent Wojskowy liczy maksymalnie 350 żołnierzy, którzy stacjonują w Kabulu, Bagram i Gamberi; dowódcą obecnej zmiany jest płk pil. Waldemar Gołębiowski.