Historia Don Kichota na deskach Teatru Dramatycznego. Spektakl z muzyką na żywo

"Don Kichot i Sancho Pansa" - obraz Jacka Malczewskiego / fot. Wikipedia/domena publiczna

  

Don Kichote to człowiek, który ma świadomość, że ma na coś wpływ; że to, co mówi i to, co robi, ma siłę oddziaływania i że może zmieniać świat - mówi Anna Wieczur-Bluszcz, reżyser "Człowieka z La Manchy" w stołecznym Teatrze Dramatycznym. Premiera spektaklu w piątek.

W mojej inscenizacji Don Kichote jest być może jednym z nas, to znaczy zwykłym człowiekiem, który ma marzenie. A różni go to, że ma w sobie siłę, by to marzenie wcielać w życie, by przynajmniej próbować

- wyjaśniła reżyser.

Realizacja takiego utworu to wielkie wyzwanie, bo po pierwsze ma swoją długą historię wystawień, po drugie - te realizacje zasłynęły rolami gwiazd. Ale starałam się podejść do tego przedstawienia bez bagażu wcześniejszych świetnych realizacji. Próbowałam myśleć tak, jakbym ja tę historię po raz pierwszy usłyszała, po raz pierwszy czytała

 - stwierdziła Wieczur-Bluszcz.

Reżyser przypomniała, że ten musical został przygotowany z aktorami dramatycznymi.

Dla mnie czymś cudownym okazało się to, że mogę popracować z tymi aktorami i dotknąć takich rejonów, w których oni na co dzień nie przebywają. Myślę, że to może być zaskoczeniem, iż aktorzy Teatru Dramatycznego są absolutnie wszechstronnymi, utalentowanymi artystami

 - oceniła.

Reżyser przypomniała, że spektaklowi towarzyszy muzyka grana na żywo.

Zaprosiłam do współpracy Adama Sztabę, wspaniałego muzyka, który zrobił świetne aranżacje, które są naznaczone jego niezwykłą wrażliwością muzyczną, temperamentem i osobowością

 - wyjaśniła.

"Człowiek z La Manchy" to piękna i ponadczasowa opowieść o sile słowa, która przemienia marzenia w rzeczywistość. Czy szaleńcem jest ten, który walczy z wiatrakami i pragnie naprawiać krzywdy, czy ten, który uznaje świat za niezmienny i oczywisty? W historii o nieustraszonym Don Kichocie sprawy głębokie i dotkliwe stykają się z rubasznością i dowcipem, a czułość przeplata się z brutalnością

 - czytamy na stronie Teatru Dramatycznego.

"Człowiek z La Manchy" to pełen rozmachu musical. W broadwayowskim hicie zainspirowanym powieścią Miguela de Cervantesa nie zabraknie historii miłosnej, wartkich dialogów i dużej dawki humoru. Zobaczcie, co dzieje się, gdy odpowiednio użyte słowa zyskują prawdziwą moc!

- napisano w zapowiedzi spektaklu.

Występują: Modest Ruciński (Cervantes / Alonso Kichana / Don Kichot), Krzysztof Szczepaniak (Służący / Sancho Pansa), Tomasz Budyta (Szef / Oberżysta), Waldemar Barwiński (Mulnik / Cyrulik), Anna Gorajska (Więźniarka / Fermina / Antonia), Zbigniew Dziduch (Kapitan Inkwizycji / Mulnik), Otar Saralidze (Mulnik), Kamil Siegmund (Mulnik), Michał Klawiter (Mulnik), Sebastian Skoczeń (Mulnik), Anna Gajewska (Więźniarka / Aldonza / Dulcynea), Małgorzata Rożniatowska (Więźniarka / Maria / Gospodyni), Mariusz Drężek (Książę / Doktor Carrasco / Rycerz Zwierciadeł), Mateusz Weber (Padre) i Piotr Bulcewicz (Mulnik).

Premiera "Człowieka z La Manchy" - 31 stycznia o godz. 19 na Scenie im. G. Holoubka Teatru Dramatycznego w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 1-2 i 28-29 lutego br.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Chcemy szkoły wolnej od ideologii". Licealiści z Gdańska sprzeciwili się programowi "Zdrovve Love"

zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Młodzież z trójmiejskich szkół średnich zorganizowała w piątek pod Nowym Ratuszem w Gdańsku happening przeciwko programowi edukacji seksualnej "Zdrovve Love". Uczniowie apelują, że chcą szkoły wolnej od ideologii.

- Chcemy szkoły wolnej od ideologii - pod takim hasłem młodzież z gdańskich szkół ponadpodstawowych zorganizowała w piątek pod siedzibą Rady Miasta happening przeciwko programowi edukacji seksualnej "Zdrovve Love". Zdaniem uczniów treść programu jest sprzeczna z tradycyjnymi, polskimi wartościami i może mieć negatywny wpływ na wychowanie i psychikę młodych ludzi.

W piątek, przed Nowym Ratuszem w Gdańsku, młodzież z I, II i IV Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie zorganizowała happening pod nazwą "Chcemy szkoły wolnej od ideologii".

Inicjatywa była odpowiedzią na środową konferencję kilkunastu uczniów z gdańskich szkół, którzy poparli działania władz miasta w sprawie wprowadzania programu edukacji seksualnej.

Uczniowie są zaniepokojeni treścią miejskiego programu wsparcia prokreacji "Zdrovve Love", zakładającego edukację seksualną w gdańskich szkołach. W ich imieniu głos zabrał uczeń IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku oraz radny Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska Daniel Nawrocki. Mówił o potrzebie obiektywnej edukacji seksualnej, która nie wchodzi w sferę ideologii. [polecam:https://niezalezna.pl/311816-bedzie-debata-nad-zdrovve-love]

Nawrocki wskazywał, że program uczy masturbacji dzieci w wieku 4 lat, propaguje stosowanie antykoncepcji i "pigułek dzień po", oraz koncepcję płci kulturowej. Według programu - mówił Nawrocki - dziecko ma przyzwolenie na regularne uprawianie seksu dla zdrowia.

Licealiści przyznali, że w ich ocenie zajęcia "Zdrovve Love" demoralizują. Ich zdaniem treści zawarte w programie mogą wywoływać negatywne skutki w psychice młodych ludzi, którzy bardzo często są niedojrzali fizycznie i emocjonalnie.

W ocenie Daniela Nawrockiego, edukacja seksualna proponowana w gdańskich szkołach jest sprzeczna z tradycyjnymi polskimi wartościami. Jak mówił, zajęcia uczą krytycznego podejścia do norm religijnych i kulturowych w odniesieniu do rodzicielstwa.

- Nie chcemy, aby obcy ludzie pokazywali nam, jak wychowywać dzieci

 - dodał. [polecam:https://niezalezna.pl/293549-teczowy-piatek-i-zdrovve-love-w-szkolach-protest-radnych-przeciwko-promocji-ideologii-lgbt]

Mateusz Owsiany z Technikum Łączności im. Poczty Polskiej w Gdańsku wskazywał, że "Zdrovve Love" szerzy groźną ideologię gender.

W happeningu uczestniczyli również rodzice. Ojciec siedmiorga dzieci - Krystian Borkowski - przestrzegał, że treści, które proponuje miejski program wsparcia prokreacji mogą doprowadzić do spustoszenia psychiki dzieci i młodzieży. Jego zdaniem "Zdrovve Love" uderza w system wartości moralnych i religijnych.

Na koniec uczniowie wypuścili w niebo białe gołębie na znak pokoju.

Miejski program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Miasta Gdańska na lata 2017–2020 "Zdrovve Love" wprowadzono do szkół w 2018 roku. Został opracowany według standardów Światowej Organizacji Zdrowia i odnosi się do siedmiu praw seksualnych człowieka. Porusza między innymi tematy związane z antykoncepcją, nowoczesnym modelem rodziny, metodami planowania rodziny, ryzykownymi zachowaniami seksualnymi. Program jest dobrowolny, za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych mogą z niego korzystać uczniowie szkół ponadpodstawowych. W roku szkolnym 2018/2019 w projekcie udział wzięło siedem szkół, a w zajęciach uczestniczyło 151 osób.

Inicjatywa od samego początku wzbudzała kontrowersje. Działacze Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk uważają, że program przekazuje treści deprawujące młodzież, do których zaliczają m.in. informacje na temat antykoncepcji, seksu analnego. Według nich, zajęcia zachęcają dzieci do masturbacji. Aktywiści protestowali na ulicach Gdańska i przed Urzędem Miasta, rozdawali ulotki. Zorganizowali kampanię informacyjną "Mato, tato, pomóż. Stop Zdrovve Love". Po mieście jeździł specjalny samochód ostrzegający gdańszczan przed "seksualizacją dzieci".

W środę w gdańskim magistracie odbyło się spotkanie władz miasta z przedstawicielami SOD. Zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk oraz prezes Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk Mark Skiba poinformowali, że planują zorganizować debatę na temat edukacji seksualnej w szkołach, podczas której głos zabraliby przede wszystkim eksperci, między innymi lekarze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts