Prezydent Van der Bellen przypominał, że placówka dyplomatyczna Austrii działa w Krakowie od 1990 r., zaś w 2013 r. została przejściowo zamknięta. Prezydent Austrii wskazywał, że Konsulat Generalny był ważnym elementem dla środowisk kultury, sztuki i nauki, stał się także miejscem, gdzie wspierano austriackie podmioty gospodarcze przy okazji bezpośrednich inwestycji Austrii w Polsce. Ważnym elementem pracy Konsulatu Generalnego - mówił prezydent Austrii - od zawsze była także praca poświęcona miejscom pamięci, przede wszystkim obozowi koncentracyjnemu Auschwitz-Birkenau.

"Cieszę się, że Konsulat Generalny powraca na poziom konsulatu zawodowego"

- oświadczył Van der Bellen.

Mówił, że otwarty na nowo Konsulat Generalny ma stać się punktem kontaktowym, kotwicą stosunków między Polską a Austrią, między Krakowem a Wiedniem.

"Przede wszystkim ma to być miejsce, które uosabia nowoczesną Austrię"

- dodał.

Prezydent Austrii podkreślił, że Konsulat Generalny "uosabia także odpowiedzialność za przeszłość". W kontekście poniedziałkowych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, Van der Bellen zwracał uwagę to, do czego może prowadzić nacjonalizm, wykluczenie, czy nienawiść staje przed oczami w takich miejscach jak Auschwitz.

"Kładę duży nacisk na to, by mówić, że Auschwitz nie spadło jak grom z jasnego nieba, tylko towarzyszy temu długa historia dyskredytacji, dyskryminacji i antysemityzmu. Wszystko to, co znalazło swój nieszczęśliwy finał w Auschwitz"

- mówił prezydent Austrii, dodając, że praca poświęcona pamięci będzie kontynuowana.

Z kolei prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby Konsulatu ocenił, że placówka austriacka była, po upadku żelaznej kurtyny, przyjazną ręką wyciągniętą w kierunku Polski i budowała pozytywny wizerunek Austrii.

"Cieszę się że wraca w to miejsce, w sposób tak niezwykle godny"

- powiedział.

Prezydent podkreślił też, że w Krakowie łączność z Austrią ma duże, "historyczne" znaczenie. Wyraził nadzieję, że Konsulat będzie nie tylko prowadził dzielność państwową, dyplomatyczną i urzędową, ale też kreował różne dziedziny życia, w tym kulturalne i sportowe.

Wyjaśnił - podając za przykład takiej działalności - że jako narciarz z Krakowa chciałby, by konsulat zaprosił do Krakowa Austriaka Marcela Hirschera, legendę narciarstwa alpejskiego, po to, by ten zachęcał polskich młodych narciarzy do tego, "by się rozwijali, by zaczynali swoje kariery w Pucharze Świata i mieli ambicje, by zwyciężać".

"Pól współpracy pomiędzy Polską i Austrią jest bardzo wiele. Wiedeń jest istotnym miejscem na politycznej mapie Europy i świata"

- mówił prezydent.

Wspomniał, że w Wiedniu znajduje się centrum OBWE, którego przewodnictwo Polska obejmie po raz drugi w 2022 r. Jest tam też - jak zaznaczył - agenda ONZ, w której Polska aktywnie działa i współpracuje z Austrią.

"Mam nadzieję, że nowy format jaki stworzyliśmy pięć lat temu, format współpracy europejskiej w ramach tzw. Trójmorza, do którego należy Austria, będzie miał również tutaj (w Konsulacie w Krakowie) swoje miejsce"

- powiedział.

Ocenił, że otwarcie nowej siedziby konsulatu austriackiego w Krakowie świadczy o rozwijaniu się relacji polsko-austriackich.

"To że konsulat wraca w to miejsce, to że ta współpraca na niwie dyplomatycznej się rozwija, pokazuje zacieśniającą się współpracę pomiędzy państwami"

- podkreślił.