Brytyjczycy obejrzeli spektakl o życiu Jana Karskiego

Premiera monodramu o Janie Karskim w Londynie / fot. twitter.com/QMUL

  

W poniedziałek - w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu i w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz - londyńską premierę miał monodram o życiu Jana Karskiego, kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, który przekazywał aliantom informacje o niemieckich zbrodniach w okupowanej Polsce.

Spektakl "Remember This: The Lesson of Jan Karski" w reżyserii Dereka Goldmana, w którym w rolę Karskiego wcielił się nominowany do Oscara za film "Good Night and Good Luck" David Strathairn, wystawiony został na Uniwersytecie Queen Mary w Londynie.

Współorganizatorami przedsięwzięcia były Walsh School of Foreign Service Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie, gdzie Karski wykładał ponad 40 lat, oraz Human Rights Watch.

Londyn był bardzo ważnym miejscem w misjach Karskiego. Po przedarciu się z okupowanej Polski dotarł tam w grudniu 1942 r. nie tylko jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, ale także jako świadek Zagłady, który widział na własne oczy męczeństwo, głód i degradację polskich Żydów w getcie warszawskim i obozie przejściowym w Izbicy

 - przypomina Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

Mówił o tym na licznych spotkaniach w Londynie z dziennikarzami, pisarzami, działaczami społecznymi i politykami. Dwukrotnie spotkał się też z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych, Anthonym Edenem, a także ze Szmulem Zygelbojmem, przedstawicielem Bundu w polskim rządzie na uchodźstwie, którego rodzina była w tym czasie w warszawskim getcie

 - dodaje.  

Światowa premiera spektaklu odbyła się w listopadzie zeszłego roku na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie w ramach uroczystości stulecia School of Foreign Service. Obecni na niej byli m.in. były prezydent USA Bill Clinton, przewodnicząca Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu Nancy Pelosi oraz tegoroczny laureat nagrody Spirit of Jan Karski Award, prof. Peter F. Krogh. Spektakl zebrał entuzjastyczne recenzje, a podczas dwóch wieczorów obejrzało go ponad 1400 widzów.  Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, która współpracuję z producentem, stara się jeszcze w tym roku sprowadzić tę sztukę do Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Agent Tomek" aresztowany na trzy miesiące

zdjęcie ilustracyjne / Patryk Lubon / Gazeta Polska

  

Białostocki sąd uwzględnił w czwartek wniosek prokuratury i aresztował na trzy miesiące b. posła PiS i b. agenta CBA Tomasza K., podejrzanego w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper. Postanowienie nie jest prawomocne.

O decyzji Sądu Rejonowego w Białymstoku poinformowała dziennikarzy żona Tomasza K. i jego obrońca. Rzecznik sądu ma przedstawić informację o postanowieniu i jego uzasadnienie o godz. 14.30.

Wniosek o areszt skierowała w środę Prokuratura Regionalna w Białymstoku, po postawieniu Tomaszowi K. kolejnych dziewięciu zarzutów; dotyczą one tzw. prania brudnych pieniędzy.

W połowie listopada Tomasz K., który przez pewien kierował Helperem, gdy zrezygnowała z tego jego żona (również podejrzana w tej sprawie), usłyszał zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami ok. 10 mln zł. Ponadto zarzuty dotyczyły oszustw w związku z nienależnym przyznaniem ponad 39 mln zł dotacji, a także tzw. prania pieniędzy. Teraz w tym ostatnim wątku zarzuty rozszerzono.

Głównym wątkiem postępowania, które w Białymstoku prowadzone jest od 2016 roku, po przejęciu z olsztyńskiej prokuratury okręgowej, jest wyjaśnienie nadużyć finansowych związanych z prowadzeniem w latach 2011-2017 domów opieki dla seniorów na Warmii i Mazurach. Prowadziło je olsztyńskie stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper, korzystając z państwowych dotacji.

Według ustaleń śledztwa, część z tych pieniędzy miała zostać przywłaszczona lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem. Zarzuty przedstawiono dotąd w sumie prawie 40 osobom.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts