Brytyjczycy obejrzeli spektakl o życiu Jana Karskiego

Premiera monodramu o Janie Karskim w Londynie / fot. twitter.com/QMUL

  

W poniedziałek - w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu i w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz - londyńską premierę miał monodram o życiu Jana Karskiego, kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, który przekazywał aliantom informacje o niemieckich zbrodniach w okupowanej Polsce.

Spektakl "Remember This: The Lesson of Jan Karski" w reżyserii Dereka Goldmana, w którym w rolę Karskiego wcielił się nominowany do Oscara za film "Good Night and Good Luck" David Strathairn, wystawiony został na Uniwersytecie Queen Mary w Londynie.

Współorganizatorami przedsięwzięcia były Walsh School of Foreign Service Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie, gdzie Karski wykładał ponad 40 lat, oraz Human Rights Watch.

Londyn był bardzo ważnym miejscem w misjach Karskiego. Po przedarciu się z okupowanej Polski dotarł tam w grudniu 1942 r. nie tylko jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, ale także jako świadek Zagłady, który widział na własne oczy męczeństwo, głód i degradację polskich Żydów w getcie warszawskim i obozie przejściowym w Izbicy

 - przypomina Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

Mówił o tym na licznych spotkaniach w Londynie z dziennikarzami, pisarzami, działaczami społecznymi i politykami. Dwukrotnie spotkał się też z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych, Anthonym Edenem, a także ze Szmulem Zygelbojmem, przedstawicielem Bundu w polskim rządzie na uchodźstwie, którego rodzina była w tym czasie w warszawskim getcie

 - dodaje.  

Światowa premiera spektaklu odbyła się w listopadzie zeszłego roku na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie w ramach uroczystości stulecia School of Foreign Service. Obecni na niej byli m.in. były prezydent USA Bill Clinton, przewodnicząca Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu Nancy Pelosi oraz tegoroczny laureat nagrody Spirit of Jan Karski Award, prof. Peter F. Krogh. Spektakl zebrał entuzjastyczne recenzje, a podczas dwóch wieczorów obejrzało go ponad 1400 widzów.  Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, która współpracuję z producentem, stara się jeszcze w tym roku sprowadzić tę sztukę do Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kiedy rekomendacja ministra zdrowia ws. daty wyborów prezydenckich? Szumowski wyjaśnia

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Za tydzień lub dwa, kiedy poznam dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, będę mógł wydać rekomendacje w sprawie wyborów prezydenckich - poinformował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia pytany na antenie TVN24 o to, czy rozmawiał z prezesem Prawa i Sprawiedlwiości Jarosławem Kaczyńskim o przełożeniu terminu wyborów prezydenckich, odpowiedział, że gdy będzie miał wiarygodne dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, to wtedy zarekomenduje premierowi, prezydentowi i marszałkom postępowanie w najbliższych tygodniach.

"To będzie pewnie za tydzień, za półtora tygodnia"

- mówił.

[polecam:https://niezalezna.pl/319847-czy-wybory-prezydenckie-powinny-odbyc-sie-10-maja-andrzej-duda-zabral-glos]

Prof. Szumowski zaznaczył, że jego "rekomendacje, jako ministra zdrowia, jako lekarza będą oparte na danych, na liczbach zakażonych, na ryzyku epidemicznym".

Podkreślił, że rekomendacje co do konkretnych działań gospodarczych, politycznych, społecznych czy legislacyjnych może wydawać na podstawie danych.

"Co do przebiegu krzywej i pytań o maj, będę mógł powiedzieć za tydzień lub dwa"

- zaznaczył minister zdrowia.

Odnosząc się do tego, że samorządowcy już teraz muszą przygotowywać się do wyborów, muszą znaleźć lokale wyborcze, członków komisji, powiedział, że on "rekomenduje to, czy przeprowadzić wybory, czy zrobić takie, a nie inne działanie, a nie czy się przygotowywać do nich".

"Teraz jest sytuacja, że nie mamy jeszcze wiedzy, co będzie w maju w związku z tym, tak jak powiedziałem, za tydzień lub dwa wydam rekomendację"

- powtórzył szef resortu zdrowia.

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja. Opozycja apeluje o zmianę daty wyborów i kalendarza wyborczego. Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki mówił, że nie ma powodu, by przesuwać wybory prezydenckie.

Jedyną możliwością przełożenia wyborów jest wprowadzenie w Polsce jednego z trzech stanów nadzwyczajnych: stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts