Różne reakcje na Plan Trumpa. Izrael chwali, premier Palestyny krytykuje

Po spotkaniu z prezydentem USA lider izraelskiej opozycji Benny Gantz pochwalił Donalda Trumpa za opracowanie planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu i obiecał pomoc w jego wdrożeniu po marcowych wyborach w Izraelu. Natomiast premier Autonomii Palestyńskiej Mohammed Sztajeh potępił w poniedziałek propozycję pokojową prezydenta Trumpa, jeszcze przed jej ujawnieniem, mówiąc, że "nie stanowi ona podstawy do rozwiązania konfliktu".

Donald Trump
Sgt. Alicia Brand [Public domain] / OpenStreetMaps

Rzeczywiście plan pokojowy prezydenta jest istotnym i historycznym kamieniem milowym

 - powiedział Gantz dziennikarzom po poniedziałkowym spotkaniu z Trumpem w Białym Domu.

Zaraz po wyborach będę pracować nad jego wdrożeniem w ramach stabilnie funkcjonującego rządu Izraela, we współpracy z innymi krajami naszego regionu

 - zapewnił przywódca centrolewicowego sojuszu Niebiesko-Biali.

Wcześniej w poniedziałek prezydent Donald Trump przyjął w Białym Domu największego politycznego rywala Gantza, premiera Izraela Banjamina Netanjahu. Podczas tego spotkania Trump zapowiedział, że wtorek, w towarzystwie Netanjahu, ogłosi swój plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu.

Donald Trump odmówił w poniedziałek podania szczegółów swojej bliskowschodniej propozycji. Podkreślił jednak, że jest ona dobra dla strony palestyńskiej. W jego ocenie plan "ma dużo sensu dla każdego".

Netanjahu uznał z kolei, że plan "może być szansą stulecia".

Tymczasem Mohammed Sztajeh oświadczył, że plan narusza prawo międzynarodowe i „pochodzi od strony, która utraciła swoją wiarygodność jako uczciwy pośrednik w poważnym i prawdziwym procesie politycznym”.

Posiedzenie rządu Autonomii Palestyńskiej odbywało się w czasie, gdy premier Izraela Benjamin Netanjahu przebywa w Waszyngtonie, gdzie we wtorek ma zostać ogłoszony amerykański plan rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif nazwał w poniedziałek plan pokojowy Donalda Trumpa „urojeniami”.

Zamiast urojeń "porozumienia stulecia" - które są bez szans na powodzenie - samozwańczy "mistrzowie demokracji" zaakceptowaliby lepiej demokratyczne rozwiązanie irańskie zaproponowane przez ajatollaha Chameneia: referendum, w którym WSZYSCY Palestyńczycy - muzułmanie, żydzi lub chrześcijanie - decydują o swojej przyszłości

 - napisał na Twitterze Zarif.

Palestyńczycy odrzucili plan i poinformowali, że nie zostali zaproszeni do Waszyngtonu w celu jego omówienia. Jednak wyżsi urzędnicy palestyńscy potwierdzili w poniedziałek agencji AFP, że Stany Zjednoczone podjęły w ostatnich miesiącach próby skontaktowania się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, zwłaszcza za pośrednictwem stron trzecich, ale ten odmówił.

Nie będzie dyskusji z Amerykanami, dopóki nie uznają rozwiązania dwupaństwowego

 - powiedział AFP jeden z urzędników, proszący o anonimowość.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Donald Trump #Plan Trumpa #Bliski Wschód #Izrael #Palestyna #Autonomia Palestyńska #Izrael-Palestyna

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo