Premier w Instytucie Pileckiego w Berlinie ZDJĘCIA

zdjęcie ilustracyjne / pobł niezalezna.pl

Premier Mateusz Morawiecki wraz z małżonką odwiedzili w poniedziałek berliński oddział Instytutu Pileckiego. Wieczorem wezmą udział w koncercie z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Na miejscu jest nasz reporter.

Dziś szef polskiego rządu, któremu towarzyszy m.in. małżonka, Iwona Morawiecka, rozpoczął dwudniową wizytę w Berlinie. Jednym z punktów wizyty było zwiedzanie tamtejszego oddziału Instytutu Pileckiego.

Berlin jest pierwszym miastem, w którym 16 września ub. roku Instytut Pileckiego otworzył swój zagraniczny oddział. Niemcy mogą w nim m.in. poznawać prawie nieznaną nad Renem historię Witolda Pileckiego. Wystawa, skierowana do odbiorcy niemieckiego i, szerzej, zachodniego, opowiada jednak tak naprawdę o doświadczeniu Polski podczas wojny.

Współkuratorami wystawy są Hanna Radziejowska, szefowa placówki, i Jack Fairweather, brytyjski korespondent wojenny, autor bestsellera „The Volunteer” o Witoldzie Pileckim.

Ekspozycja przypomina, że Pilecki znalazł się w Auschwitz jako ochotnik w jasno określonym celu: miał dokumentować zbrodnie III Rzeszy i informować świat o ich charakterze i skali. Przez ponad dwa i pół roku budował tam ruch oporu i przygotowywał zbrojne powstanie, wreszcie uciekł z obozu, aby osobiście zabiegać u przywódców polskiego państwa podziemnego o zniszczenie tego miejsca. W 1944 roku walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie zaś został zamordowany przez władze komunistyczne.

Siedziba Instytutu Pileckiego w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Brandenburskiej ma pomóc w skutecznym popularyzowaniu polskiej historii i kultury wśród Niemców i turystów odwiedzających Berlin. W niedzielę, w przeddzień rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz, placówka zorganizowała koncert pt. „Moim przyjaciołom – Żydom” (Meinen Freunden, den Juden).

Wcześniej w poniedziałek szef rządu zwiedził Miejsce Pamięci i Edukacji Historycznej Domu Konferencji w Wannsee.

Natomiast wieczorem premier Morawiecki wraz z małżonką oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel wezmą udział w uroczystym koncercie charytatywnym organizowanym w Operze Państwowej w Berlinie z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Dochód z koncertu zasili konto Fundacji Auschwitz–Birkenau.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts