"Popowa sensacja" śpiewająca o depresji. Kim jest zwyciężczyni tegorocznych Grammy?

/ You Tube

  

Billie Eilish, która podczas niedzielnej gali wręczenia nagród muzycznych Grammy, zdobyła pięć statuetek, określana jest przez czołowe amerykańskie media muzyczne jako "popowa sensacja". Jej debiutancka epka pokryła się platyną i złotem już w 2017 r., kiedy wokalistka miała 16 lat, a nagrodzona Grammy płyta "When We All Fall Asleep, Where Do We Go?" sprzedała się w USA w ponad 2 mln egzemplarzy.

Podczas niedzielnej gali wręczenia nagród Grammy w Los Angeles najwięcej statuetek zdobyła 18-letnia piosenkarka Billie Eilish. Wygrała w najważniejszych kategoriach: album roku i najlepszy album wokalny pop (za "When We All Fall Asleep, Where Do We Go?"), piosenka roku i nagranie roku (za „Bad Guy”) oraz debiut.

Eilish jest pierwszą piosenkarką, która zdobyła w jednym roku tych pięć najważniejszych nagród, a także najmłodszą artystką, odkąd LeAnn Rimes wyróżniono za debiut w 1997 roku w wieku 14 lat. Odbierając nagrody Eilish przyznała, że nigdy w życiu się tego nie spodziewała. „Wszystkim wydaje się, że ciągle żartuję i nie biorę niczego na poważnie, ale chcę otwarcie powiedzieć, że jestem wdzięczna i zaszczycona, że tu jestem" – powiedziała.

Podczas gali wykonała balladę “When The Party’s Over” do fortepianowego akompaniamentu jej brata Finneasa O’Connella, który również otrzymał w tym roku Grammy – dla Producenta roku. O’Connell ściśle współpracował z Eilish przy wszystkich jej przebojach. „Nie zrobiliśmy tej płyty, żeby wygrać Grammy” – powiedział, odbierając z nią nagrodę za Album roku. „Nie sądziliśmy, że kiedykolwiek wygramy cokolwiek. Napisaliśmy płytę o depresji, o myślach samobójczych, o zmianach klimatycznych i o byciu złym człowiekiem - cokolwiek to znaczy. Stoimy tutaj w poczuciu wdzięczności i w osłupieniu” – wyznał.

Zielonowłosa (tego wieczoru) młoda piosenkarka, charakteryzująca się kontrowersyjnym wyglądem i stylizacjami (ubrania za dużych rozmiarów, kolorowe jaskrawe dodatki zestawiane z czernią i punkowymi gadżetami, często zmieniane kolory włosów) wychowywała się w Highland Park w Los Angeles w rodzinie aktorów i muzyków. Była kształcona w domu przez rodziców, dlatego nigdy nie chodziła do szkoły, ale kiedy miała osiem lat, zaczęła uczęszczać do lokalnego chóru Los Angeles Children's Chorus, co zainspirowało ją, żeby w wieku 11 lat zacząć pisać własne piosenki. To jednak jej matka i brat, który miał własny zespół, nauczyli ją podstaw muzyki.

Eilish przyznaje też często, że jej ulubiony gatunek muzyczny to hip-hop, a jej wielcy idole muzyczni to The Beatles, Green Day i Avril Lavinge. Wśród jej autorytetów znalazł się także Justin Bieber, bo - jak wyznała w wywiadzie dla "Entertainment Tonight"- podoba jej się jego głos i od 11. roku życia miała jego plakat na ścianie. Udało jej się też spotkać z Bieberem podczas koncertu Ariany Grande (którą szanuje za możliwości wokalne) i od tej pory się przyjaźnią, czemu dowodem wzajemne tweety.

Billie przyznaje, że na styl muzyki, którą tworzy, miały też wpływ Lana Del Ray i Amy Winehouse. W rozmowie z "Atwoode Magazine" Fineas O’Connell oznajmił, że pisząc piosenki dla Eilish stara się „pomóc jej opowiedzieć każdą historię, jaką ona chce, dostosowując środki muzyczne do języka muzycznego jej idoli”. W tekstach, które pisze sama wokalistka, przywołuje właściwe dla jej pokolenia tematy, takie jak historie miłosne i rozstania, ale i bardziej dotkliwe - śpiewa o śmierci, depresji i lęku. W wywiadzie dla CNN powiedziała, że "jej misją jest pomóc rówieśnikom przetrwać mroki depresji".

Pierwszą piosenką, jaką Eilish nagrała i opublikowała w serwisie SoundCloud była „Ocean Eyes”, wydana pod banderą Interscope Record (będącego własnością Universal Music Group) w październiku 2015 r. To właśnie po tym wydarzeniu menedżer jej brata Fineasa O’Connella zwrócił uwagę na jej potencjał i pomógł jej się dostać do agencji talentów A&R, dzięki któremu zainteresowała się nią firma Chanel i zajęła się pracą nad jej wizerunkiem scenicznym.

W 2017 r. Eilish opublikowała singiel „Six Feet Under”, a w 2017 r. płytę EP „Don’t Smile at Me” z czterema remixami piosenki “Ocean Eyes”, która zyskała status Platynowej Płyty w Kanadzie, Nowej Zelandii, Australii i USA oraz Złotej Płyty w Wielkiej Brytanii, Austrii i Danii. Następnie jej utwór „Bored” został wykorzystany w serialu „13 Reasons Why” . W 2018 r. Elish wyruszyła w trasę koncertową „Where's My Mind Tour”, jednak dopiero w 2019 r. wydała pierwszą pełnowymiarową płytę „When We All Fall Asleep, Where Do We Go?".

Album spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem krytyków. Media takie jak "All music", "The Daily Telegraph”, „The Guardian” i "The Observer” oceniły ją średnio na 4,5 punktów w pięciopunktowej skali. Wszystkie wymienione madia wymieniały ją jako "popową sensację". Wśród polskich krytyków Eilish docenił dziennikarz „Gazety Wyborczej” Jarosław Szubrycht, który pochwalił ją za album, stwierdzając, że „wygrała grę o tron w muzyce pop” i „nie było lepszego debiutu płytowego od czasów +Pure Heroine+ Lorde”. W Stanach Zjednoczonych album pokrył się podwójną platyną (sprzedał się w ponad 2 mln egzemplarzy), okazał się także platynową i złotą płytą w wielu krajach Europy. Piosenka "Bad Guy", obecna w serwisie YouTube od dziewięciu miesięcy, doczekała się tam już 734 mln wyświetleń.

Dużym sukcesem jest też nagranie piosenki "No Time To Die" do najnowszej części filmowej serii o Jamesie Bondzie. Elish nie kryła szoku z powodu takiej propozycji - w wywiadzie dla amerykańskiego iHeartRadio wyznała, że to jej zdaniem "najlepsza seria filmowa, jaka kiedykolwiek powstała", a możliwość pracy nad piosenką do jednej z części "była szaleństwem". Jednak reżyser filmu Cary Joji Fukunaga podkreślał w mediach społecznościowych, że wybór wokalistki nie był przypadkowy. "Tylko prawdziwi wybrańcy nagrywają piosenki tytułowe do Bonda. Jestem wielkim fanem Billie i Finneasa. Ich kreatywność i talent nie mają sobie równych. Nie mogę się doczekać, aż widzowie usłyszą to, co stworzyli. To świeża nowa perspektywa dla serii, która odbije się szerokim echem" - stwierdził. Jak podało BBC, producenci Bonda, Michael G. Wilson i Barbara Broccoli, określili utwór mianem "niezwykle potężnego i poruszającego", dodali też, że został idealnie wpleciony w scenariusz.

W 2019 r. Billie Eilish zdobyła sporo prestiżowych nagród muzycznych, m. in. MTV Video Music Awards i American Music Awards. Prywatnie przyznaje się do wegetarianizmu od urodzenia i weganizmu od 2015 r. Cierpi też na zespół Tourette'a, objawiający się nerwowymi tikami. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Podejrzenie zakażenia koronawirusem. Osiem osób hospitalizowanych w woj. małopolskim

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@jarmoluk

  

Osiem osób jest obecnie hospitalizowanych w woj. małopolskim ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19, zaś nadzorem epidemiologicznym objętych jest 38 osób. Nie ma osób objętych kwarantanną lub izolacją - podała rzeczniczka wojewody Joanna Paździo.

- Aktualnie w Małopolsce nie ma przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem. Wszystkie służby są jednak w pełnej gotowości, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana - podkreśliła przedstawicielka wojewody.

W piątek wojewoda małopolski Piotr Ćwik wydał decyzję administracyjną nakładającą na dziesięć szpitali z oddziałami zakaźnymi obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości na wypadek konieczności przyjęcia zwiększonej liczby osób znajdujących się w stanie zagrożenia zdrowotnego związanego z zarażeniem koronawirusem. Decyzja ta ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Są to placówki w: Dąbrowie Tarnowskiej, Krakowie (Szpital Uniwersytecki, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II), Miechowie, Myślenicach, Olkuszu, Proszowicach, Tarnowie, Nowym Sączu.

Rzeczniczka zaznaczyła, że na obecną chwilę wojewoda nie ma rekomendacji dotyczących odwoływania zaplanowanych imprez masowych, ale "w każdej chwili może się to zmienić". - Środki profilaktyczne będą wdrażane stosownie do oceny aktualnej sytuacji i zgodnie z rekomendacjami właściwych podmiotów - wskazała Paździo.

- Apelujemy o rozwagę i zachowanie podstawowych zasad higieny, co jest konieczne w każdej sytuacji związanej z uczestnictwem w wydarzeniu gromadzącym większą liczbę osób

- dodała rzeczniczka.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał w sobotę, że żadna z badanych w piątek przez Państwowy Zakład Higieny próbek nie jest pozytywna. Nadal więc nie mamy w Polsce potwierdzonego zarażenia koronawirusem.

W piątkowym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 28 lutego 2020 r. na całym świecie zanotowano 83 365 potwierdzonych przypadków COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarło 2 857 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts